PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna

  • AT    27 czerwca 2014 - 08:00
Powstała pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna

Na terenie powiatu zamojskiego powstała pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna, Spółdzielnia Nasza Energia.
Z inicjatywy firmy Bio Power Sp. z o.o. powstała pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna, Spółdzielnia Nasza Energia. W obrębie gmin partnerskich leżących na terenie powiatu zamojskiego (Sitno, Komarów-Osada, Skierbieszów, Łabunie) powstanie kompleks elektrownii biogazowych według koncepcji firmy Bio Power Sp. z o.o.

Na terenie każdej z gmin zostanie wybudowany tzw. węzeł energetyczny składający się z trzech biogazowni, które wzajemnie będą rezerwowały swoją moc. Zadaniem jest zasilenie w energię elektryczną, a w miarę możliwości także energię cieplną budynków użyteczności publicznej jak i gospodarstw domowych.

Oferowana w ten sposób energia będzie ok 20 proc. tańsza niż ta pobierana z krajowego systemu elektroenergetycznego. Transport energii elektrycznej będzie zapewniony dzięki własnym liniom energetycznym niskiego napięcia, całkowicie niezależnie od krajowego systemu dystrybucyjnego.

Forma prawna spółdzielni została wybrana jako najbardziej demokratyczna i równoprawna formuła organizacyjna.

Całość pierwszego etapu inwestycji wymaga nakładów finansowych w wysokości 150 mln, przy czym minimum 30 mln pochodzić będzie z zasobów własnych spółdzielni (tj. funduszu udziałowego, funduszu zasobowego i przychodów z działalności gospodarczej), reszta kapitału pochodzić będzie z dotacji i kredytów komercyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2014-06-27 19:31:51

    Powodzenia. Mam nadzieją, że się nie poróżnicie po 3 latach i całość hulać będzie przez dziesięciolecia wbrew monopolom energetycznym, lobbystom i rządowi RP. Jak się Wam uda sam podobną spółdzielnię na osiedlu popełnię. Na pohybel energetycznym krwiopijcom