PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała sortownia odpadów za 37,6 mln zł

  • PAP    15 grudnia 2011 - 13:56
Powstała sortownia odpadów za 37,6 mln zł

37,6 mln zł kosztowała budowa sortowni i kompostowni, dwóch składowisk odpadów oraz składowiska na azbest, oficjalnie otwartych w czwartek w Czartorii koło Miastkowa.
Z Unii Europejskiej na ten cel pochodziło 17,8 mln zł. Inwestycja powstała w ramach podsumowanego w czwartek projektu dotyczącego systemu gospodarki odpadami Łomży (zabierz głos/oceń prezydenta) i okolic.

Jak powiedział prezes odpowiedzialnego za realizację inwestycji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży Arkadiusz Kułaga, projektem jest objętych 18 samorządów. Oprócz miasta Łomża to wszystkie gminy z powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego oraz trzy gminy z powiatu grajewskiego: miasto Szczuczyn, gmina Radziłów oraz gmina Wąsosz.

Łączny finansowy wkład własny gmin w inwestycję wyniósł około 20 mln zł. Łomżyński projekt był pierwszym, który uzyskał dofinansowanie z unijnego programu infrastruktura i środowisko w regionie. Jego głównym celem jest poprawa poziomu ochrony środowiska przez zmniejszenie zanieczyszczeń wód podziemnych i gleby. Ma się zwiększyć ilość odpadów segregowanych, z ogólnych odpadów będą eliminowane i utylizowane odpady niebezpieczne, np. azbest. Na odpady azbestowe powstało specjalne składowisko. Każda z dwóch niecek może pomieścić około 40 tys. metrów sześciennych śmieci.

Nowa sortownia i kompostownia odpadów komunalnych powstała koło już istniejącego wysypiska śmieci, które było przepełnione. Zakład działa od marca, jednak dotychczas był jeszcze rozbudowywany; trwały prace nad budową pól składowych na odpady oraz kwatery na azbest, budowano też drogę dojazdową.

Jak poinformował Kułaga, pracując na jedną zmianę sortownia może segregować około 20 tys. ton odpadów rocznie. Gdyby odpadów było więcej, przerób mógłby być jednak większy. Kułaga szacuje, że od marca, gdy zakład zaczął działać, do końca 2011 roku do zakładu trafi 19 tys. ton śmieci.

Z danych Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta) wynika, że w regionie realizowanych jest dziewięć projektów dofinansowanych z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Sześć z nich dotyczy gospodarki wodno-ściekowej, a trzy – gospodarki odpadami. Łączna wartość wszystkich inwestycji to 320 mln zł, z czego 158 mln zł to środki unijne. Wartość projektów związanych z gospodarką odpadami to 128,5 mln zł, z czego z UE pochodzi 61,4 mln zł. Projekty wodno-ściekowe są warte 191,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 96,5 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.