PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstało 25 km kanalizacji w Ziębicach

  • AT    25 września 2013 - 08:31
Powstało 25 km kanalizacji w Ziębicach

W gminie Ziębice wybudowano 25 kilometrów kanalizacji. Sieć dla 2,3 tysiąca mieszkańców powstała w miejscowościach Nowy Dwór, Henryków, Brukalice Wadochowice, Raczyce i Witostowice. Z nowych inwestycji skorzystają także wrocławianie.
Dlaczego inwestycje w Ziębicach poprawią czystość wody dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska?

- Przez tereny gminy Ziębice przepływa Oława. Ta rzeka jest jednym ze źródeł zaopatrzenia w wodę pitną dla Wrocławia. Realizacja proekologicznych inwestycji zapewni zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w Oławie. - mówi Marek Mielczarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czytaj też: 35 mln zł na kanalizację we Wrocławiu

Wybudowana kanalizacja została podłączona do nowej oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Instalacje pozwalają na przyjęcie 300 m³ ścieków na dobę.

- Dzięki nowym reaktorom biologicznym, osadnikom i zagęszczaczom ścieki przetwarzane są sprawniej i szybciej - informuje Mielczarek.

Prace trwały kilkanaście miesięcy i oficjalne otwarcie oczyszczalni nastąpiło w listopadzie 2011 r. Ze względu na ukształtowanie terenu konieczna była także budowa 16 nowych przepompowni ścieków potrzebnych do obsługi kanalizacji ciśnieniowej. Koszt całego projektu to 30 mln zł.

Dotacja w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosła 14 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu udzielił nisko oprocentowanej pożyczki na sumę 9 mln zł.

- W Ziębicach problemów z dostawą wody nigdy nie było. Występowały natomiast na wsiach, które nie były zwodociągowane i nie miały kanalizacji. Często było tak, że niektórzy nawiercali w szambach niewielkie otwory i nieczystości powoli spływały do gleby - mówi mieszkaniec Ziębic, Andrzej Płuciniak.

Jak dodaje dzięki tym inwestycjom teraz na pewno będzie lepiej.

- Po to przecież jest ten projekt, żeby doprowadzić teren do ładu. Może trochę to potrwa, ale w końcu nieczystości nie będą spływały do rowów, czy nie będą trafiały na pola i do lasów. Takie praktyki mogą stwarzać zagrożenie. Ludzie np. czerpią wodę ze studni, która jest tuż obok rowu ze ściekami - informuje Płuciak .

Inna mieszkanka, Agata Sobków dodaje, że dzięki inwestycji prawie cała gmina będzie skanalizowana.

- Ważne, że na inwestycje pozyskano środku z funduszy unijnych. W Ziębicach sieć kanalizacyjna ma już swoje lata, ale tu większych problemów z dostawami wody nie było. Natomiast kilku miejscowościach w okolicy nadal nie ma wody. Do niedawna ścieki trafiały tam między innymi na pola - tłumaczy Sobków.

Jak wyjaśnia to korzystna inwestycja nie tylko ze względu na dostosowywanie do cywilizacyjnych standardów, ale także na środowisko.

- Ważne jest też to, że na tak dużą inwestycję, największą w gminie Ziębice w czasach powojennych udało się zdobyć pieniądze z zewnątrz - dodaje mieszkanka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.