PARTNER PORTALU
  • BGK

„Powstańcze pociągi” wyjadą na tory Wielkopolski

  • PAP/AH    10 grudnia 2017 - 12:46
„Powstańcze pociągi” wyjadą na tory Wielkopolski
Fot. mat. pras.

Powstaniec Wielkopolski, Poznańczyk, Odwach, Cytadela, Sokół, Rzepicha i Zdziechowa - pociągi z tymi nazwani, nawiązującymi do powstania wielkopolskiego, wyjadą na tory wraz z nowym rozkładem PKP. Nazwy pociągów wyłoniono w plebiscycie „Kolej na Powstanie!”.




• "Powstańcze pociągi" to jedna z inicjatyw upamiętniająca rocznicę powstania wielkopolskiego.

• Nazwy pojazdów zostały wybrane przez pasażerów kolei i internatów w plebiscycie "Kolej na Powstanie!", zorganizowanym przez Biuro Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Koleje Wielkopolskie.

• Wyłonione w głosowaniu nazwy nawiązują do postaci, wydarzeń, miejsc i bitew powstańczego zrywu w regionie.

W plebiscycie wzięło udział ponad 3,7 tys. osób. Mieli oni do wyboru 21 nazw, przygotowanych we współpracy z historykami. Organizatorzy przedsięwzięcia przypisali poszczególnym pociągom trzy propozycje związane z trasą, na której jeździ pociąg i odnoszące się do wydarzeń, które w okresie powstania wielkopolskiego rozegrały się w jej okolicach.

Wraz ze zmienionym od niedzieli (10 grudnia) rozkładem PKP, z powstańczymi nazwami będą jeździły pociągi relacji: Poznań-Kutno, Poznań-Mogilno, Poznań-Gołańcz, Poznań-Zbąszynek, Poznań-Wolsztyn, Leszno-Zbąszynek oraz Leszno-Ostrów Wielkopolski. Decyzją uczestników plebiscytu, składy te będą się nazywały: "Powstaniec Wielkopolski" "Zdziechowa", "Rzepicha", "Odwach", "Cytadela", "Sokół" i "Poznańczyk".

W poniedziałek (11 grudnia) z poznańskiego dworca PKP Poznań Główny marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak symbolicznie wyprawi w pierwszą podróż do Wrześni powstańczy pociąg osobowy "Powstaniec Wielkopolski".

- Ruszamy w podróż, której stacją docelową jest 100. rocznica wybuchu naszego zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Chciałbym, żeby rok 2018 był dla Wielkopolan czasem szczególnym, w którym z większą niż do tej pory intensywnością mówić będziemy o naszych bohaterach - podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Pociąg ze stacji odprawi zawiadowca w mundurze z okresu powstania wielkopolskiego z asystą rekonstruktorów historycznych w mundurach powstańczych. Jak tłumaczyła rzeczniczka prasowa marszałka Anna Parzyńska - Paschke, pasażerowie zostaną poczęstowani gorącą kawą i herbatą, a na kubkach z napojami znajdą wizerunek pociągu, którym jadą. Również dla dzieci przygotowany zostanie słodki poczęstunek, czyli lizaki "zawiadowcy stacji" z okolicznościową naklejką.

- Powstańcze nazwy pojawią się też w zapowiedziach megafonowych na wszystkich mniejszych i większych stacjach, na których zatrzymują się "powstańcze pociągi". W książeczkowych rozkładach jazdy Kolei Wielkopolskich, oprócz godzin odjazdów i przyjazdów "powstańczych pociągów", znajdą się też informacje o tym, skąd pochodzą nazwy pociągów wybranych w plebiscycie - dodała Parzyńska - Paschke.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.