PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Centrum Przetwarzania Odpadów w Kleszczowie

  • fakty.bai    18 września 2012 - 19:54
Powstanie Centrum Przetwarzania Odpadów w Kleszczowie

W kleszczowskiej Strefie Bogumiłów, kosztem 200 mln zł., powstanie Centrum Przetwarzania Odpadów. Budowa potrwa ok. półtora roku
W gminie Kleszczów działają cztery strefy przemysłowe: w Kleszczowie, Rogowcu i Żłobnicy. Czwarta, najmłodsza strefa Bogumiłów różni się tym, że została przeznaczona w całości na instalacje przetwarzające odpady z terenu całego regionu łódzkiego.

Czytaj też: Batalia o bezprzetargowy odbiór odpadów

Wszystkie są częścią Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Śmieci będą przetwarzane na gaz syntezowy, który zostanie spalony wytwarzając energię elektryczną.

- Celem powstania Regionalnego Centrum Przetwarzania Odpadów jest sprowadzenie na teren strefy Bogumiłów nowoczesnych technologii, które wyznaczą kierunek rozwoju regionu i zmniejszą bezrobocie. Regionalne Centrum to przecież nowe miejsca pracy – mówi Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. - Celem jest także stworzenie przemysłu, dla którego surowcem do produkcji jest szeroko rozumiany odpad.  

Do tej pory w naszym kraju odpady są głównie wywożone na wysypiska. Ale tak nie będzie. Dyrektywy Unii Europejskiej od 2002 r. ograniczają funkcjonowanie składowisk – swoistych fabryk trucizn aż do pełnego zakazu składowania powierzchniowego.

Przyszłością będą centra przetwarzania odpadów, ponieważ recykling oparty o segregację przeżywa głęboki kryzys. Papier, tworzywa czy szkło w kolejnym cyklu przerobu tracą swoje właściwości i znów trafiają na wysypisko, ponieważ nie ma na nie zapotrzebowania.

Inwestorem Regionalnego Centrum Przetwarzania Odpadów jest firma Eko Region Kleszczów. Odchodzi ona od budowy spalarni konwencjonalnej na rzecz ulepszonej technologii wykorzystującej suchą destylację – pirolizę.

<!-- pagebreak //-->

To destylacja rozkładowa, czyli proces rozkładu termicznego substancji prowadzony poprzez poddanie ich działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi.

Ulepszona technologia wykorzystuje również zagazowanie, czyli proces polegający na przetworzeniu paliwa płynnego lub stałego o zwiększonej zawartości węgla w paliwo  gazowe.
Wszystkie śmieci, które trafią do Centrum  będą przetworzone na gaz syntezowy. Gaz następnie będzie spalony wytwarzając energię elektryczną.

Regionalne Centrum Przetwarzania Odpadów to będzie nowoczesny zakład. Odpady nie będą ładowane bezpośrednio do pieca tak, jak to się dzieje w tradycyjnej spalarni.

W Centrum nie będzie bowiem pieca. Odpady po dostarczeniu do zakładu będą rozładowywane w zamkniętym bunkrze. W miejscu rozładunku nie będzie odczuwalny brzydki zapach. Będzie on neutralizowany dzięki użyciu niewielkiego podciśnienia wewnątrz budynków, co spowoduje zasysanie odoru do wewnątrz.

Na terenie Centrum nie będzie więc nawet czasowo działającego wysypiska śmieci czy kompostowni, nie mówiąc o biegających gryzoniach.

W wyniku procesów termochemicznych przetwarzania odpadów uzyskany gaz syntezowy może być wykorzystany w branży przemysłowej, a po przejściu etapu oczyszczenia – do produkcji zielonej energii elektrycznej. Kolejnym produktem uzyskanym w tym procesie będzie wiryt, który jest wykorzystywany np. przy budowie dróg.

W ostatnim stadium procesu technologicznego gaz będzie chłodzony i oczyszczany, skąd trafi na silniki gazowe. Wtedy będzie możliwa produkcja energii elektrycznej.

<!-- pagebreak //-->

Centrum przetwarzania odpadów nie będzie w strefie Bogumiłów pierwszą firmą, zajmującą się przetwarzaniem odpadów.  Jest tu już Maya Victory zajmująca się zbiórką i przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, Centroplast, który zużywa odpady termoplastyczne z zabawek, naczyń domowego użytku czy z karoserii samochodów.

Odpady zamienia się na bębny do nawijania kabli czy elementy stosowane do przydomowych oczyszczalni. We wrześniu 2011 r. rozpoczęła się budowa dwóch zakładów przetwarzania złomu aluminiowego na blachy. Planowana jest jeszcze budowa jednej z najnowocześniejszych walcowni aluminium.

Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów planuje jeszcze ściągnąć kolejnych inwestorów i budowę zakładów m.in. przetwarzania butelek PET, samochodów, pulpy drewnianej na gąbki, makulatury czy popiołów z elektrowni na materiały budowlane.

W planach jest tez budowa pierwszego w Polsce Centrum Solar Kleszczów Polska, w którym powstanie przemysł produkujący wszystko dla elektrowni słonecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.