Powstanie Centrum Przetwarzania Odpadów w Kleszczowie

W kleszczowskiej Strefie Bogumiłów, kosztem 200 mln zł., powstanie Centrum Przetwarzania Odpadów. Budowa potrwa ok. półtora roku
Powstanie Centrum Przetwarzania Odpadów w Kleszczowie

W gminie Kleszczów działają cztery strefy przemysłowe: w Kleszczowie, Rogowcu i Żłobnicy. Czwarta, najmłodsza strefa Bogumiłów różni się tym, że została przeznaczona w całości na instalacje przetwarzające odpady z terenu całego regionu łódzkiego.

Czytaj też: Batalia o bezprzetargowy odbiór odpadów

Wszystkie są częścią Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Śmieci będą przetwarzane na gaz syntezowy, który zostanie spalony wytwarzając energię elektryczną.

- Celem powstania Regionalnego Centrum Przetwarzania Odpadów jest sprowadzenie na teren strefy Bogumiłów nowoczesnych technologii, które wyznaczą kierunek rozwoju regionu i zmniejszą bezrobocie. Regionalne Centrum to przecież nowe miejsca pracy – mówi Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. - Celem jest także stworzenie przemysłu, dla którego surowcem do produkcji jest szeroko rozumiany odpad.  

Do tej pory w naszym kraju odpady są głównie wywożone na wysypiska. Ale tak nie będzie. Dyrektywy Unii Europejskiej od 2002 r. ograniczają funkcjonowanie składowisk – swoistych fabryk trucizn aż do pełnego zakazu składowania powierzchniowego.

Przyszłością będą centra przetwarzania odpadów, ponieważ recykling oparty o segregację przeżywa głęboki kryzys. Papier, tworzywa czy szkło w kolejnym cyklu przerobu tracą swoje właściwości i znów trafiają na wysypisko, ponieważ nie ma na nie zapotrzebowania.

Inwestorem Regionalnego Centrum Przetwarzania Odpadów jest firma Eko Region Kleszczów. Odchodzi ona od budowy spalarni konwencjonalnej na rzecz ulepszonej technologii wykorzystującej suchą destylację – pirolizę.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE