PARTNER PORTALU
  • BGK

Poziom recyklingu w gminach jest dramatycznie niski

  • PAP/MN    21 września 2016 - 19:54
Poziom recyklingu w gminach jest dramatycznie niski
Poziom recyklingu w latach 2014-2015 wzrósł zaledwie o 0,7 proc. (fot. pixabay.com)

• Wzrost poziomu recyklingu odpadów komunalnych prowadzących przez samorządy jest dramatycznie niski - ocenił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
• W 2020 r. Polska musi osiągnąć 50 proc. poziom recyklingu śmieci.
• W 2015 r. było to zaledwie 24-25 proc.
"Jesteśmy trzy lata po reformie, kiedy to władztwo nad odpadami przekazano samorządom. Jednocześnie jesteśmy w sytuacji gdzie rok do roku wzrost recyklingu jest dramatycznie niski, żeby nie powiedzieć żaden" - powiedział wiceminister podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania odpadami.

Poinformował, że poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia czterech podstawowych frakcji surowcowych - papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali - w latach 2014-2015 wzrósł zaledwie o 0,7 proc. i wyniósł między 24-25 proc. Wskazał, że zgodnie z unijnymi przepisami w 2020 r. ten poziom ma osiągnąć 50 proc. Wymagania te mogą jeszcze wzrosnąć. Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki w obiegu zamkniętym zakładają m.in. osiągnięcie 75 proc. poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych oraz 65 proc. odpadów komunalnych do 2030 r. dla całej wspólnoty. Państwa UE będą musiały też zdecydowanie ograniczyć składowanie odpadów na wysypiskach.

Czytaj też: Opłata śmieciowa ma utrzymywać system, a nie wspomagać gminę

Mazurek dodał, że jednym z rozwiązań, które trzeba będzie wprowadzić i które ma pomóc w większym recyklingu odpadów jest przygotowane przez resort środowiska rozporządzenie ws. szczegółowego sposobu selektywnego zbierania odpadów. Dokument ma być gotowy - jak mówił wiceminister - do końca września lub do końca października. Samorządy mają mieć 5 lat na dostosowanie się do jego postanowień. Projekt zawiera model selektywnego zbierania odpadów "u źródła" w podziale na cztery frakcje, czyli szkło, papier w tym tektura, odpady ulegające biodegradacji - ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów oraz łącznie metale i tworzywa sztuczne.

Nowe rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać od 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • i po co nam MŚ?, 2016-09-23 11:46:46

    Po rekonstrukcji rządu - resort rozwoju ma przejąć także ministerstwo środowiska i przestaną nas nękać kłopoty z segregacją odpadów... Chińczycy będą budować u nas najwyższe w świecie silosy na odpady jako nowatorskie reaktory długookresowe uwalniające nas segregacji odpadów... Za pięćdziesiąt lat j...ak znikną dzisiejsi beneficjenci - miejscowi spadkobiercy otrzymają kosztowne prezenty... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/mlawa-novago-chinczycy-inwestuja-w-polska-gospodarke-odpadami,83889.html  rozwiń
  • ..., 2016-09-22 08:31:41

    Niestety - wybrano inne zasady systemowe niż w krajach unijnych i "z zasady" nic więcej z patologicznego układu się nie wykrzesze... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html