PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: 18 mln kar za jazdę bez biletów

  • pt    5 lutego 2016 - 11:39
Poznań: 18 mln kar za jazdę bez biletów
76,5 tys. pasażerów przyłapano za jazdę bez biletu w 2015 roku w Poznaniu (fot.poznan.pl)

• 76,5 tys. pasażerów bez biletów złapali kontrolerzy w 2015 roku w Poznaniu.
• Kontroli zostało poddanych 5 procent kursów.
• W ub. roku ZTM wyegzekwowało 12 mln nałożonych opłat dodatkowych.
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu podsumował rok 2015: poziom skontrolowanych kursów wyniósł ponad 5 proc., a kontrolerzy nałożyli 76,5 tys. opłat dodatkowych o wartości 18 mln zł.

- ZTM Poznań dokłada starań, żeby pasażerowie uczciwie płacący za swoje przejazdy nie mieli poczucia, że płacą także za gapowiczów - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z ZTM. - Naszą dewizą jest doprowadzenie do sytuacji, w której nie będzie się opłacało podejmować ryzyka jazdy bez ważnego biletu, bo prędzej czy później i tak będzie trzeba zapłacić. Prowadzenie systematycznych i regularnych kontroli to działanie dla dobra interesu publicznego.

76,5 tys. opłat dodatkowych to więcej niż w 2014 roku, kiedy wystawiono 66,5 tys. opłat dodatkowych.

A jak wygląda kwestia płacenia? Niestety, gorzej. W 2015 roku zapłacono 55,6 tys. opłat dodatkowych, w tym 24,8 tys. wystawionych w 2015 r. Łączna kwota uzyskanych w ub. roku wpływów z opłat dodatkowych (wystawionych w 2015 r. oraz z lat ubiegłych) wyniosła 12 mln zł.

Jak wylicza ZTM, 66 procent pasażerów przyłapanych na jeździe na gapę dotąd nie zapłaciło kary.

- Naszym celem nie jest i nie będzie śrubowanie rekordów w wystawianiu opłat dodatkowych, ale systematyczny wzrost liczby kontroli kursów. Oczywiście nie znaczy to, że nałożone opłaty nie będą ściągane – dodaje Agnieszka Smogulecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.