PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań: Będzie nowy regulamin wywozu śmieci

 • JS    27 marca 2017 - 19:52
Poznań: Będzie nowy regulamin wywozu śmieci
Zwiększy się częstotliwość wywozu odpadów problemowych (fot. poznan.pl)

Dla firm wywożących odpady z terenu Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) kończy się okres obowiązywania umów z poprzedniego przetargu.
• Związek szykuje już nowy przetarg, którego rozstrzygnięcia wejdą wżycie od stycznia 2018 r.

• Wraz z nim będzie też nowy regulamin wywozów, znikną m.in. obowiązkowe kody kreskowe na workach.

• Zwiększy się też częstotliwość wywozu odpadów problemowych.

O nowym przetargu na wywóz odpadów i regulaminie wywozu tych odpadów rozmawiali radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Władze miasta oraz Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) przedstawiły proponowane zmiany. Nowy przetarg związek ma ogłosić w najbliższych tygodniach, a jego rozstrzygnięcia wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku. Przetarg zmieni podział na sektory wywozu śmieci, obecnie są 22 sektory, od stycznia będzie ich 15, z czego 7 będzie obejmować Poznań. Ta zmiana ma obniżyć koszt wywozu odpadów i lepiej go zorganizować od strony logistycznej.

Nowy regulamin wywozu odpadów, który wejdzie w życie wraz z rozstrzygnięciami przetargu choć zasadniczo jest podobny do tego obecnie obowiązującego, wprowadza jednak pewne zmiany. Przede wszystkim worki na odpady nie będą musiały mieć kodów kreskowych, jak to było do tej pory. Zwiększy się też częstotliwość wywozu odpadów problemowych. Z domów jednorodzinnych i ogródków działkowych będą one wywożone raz na pół roku, a z domów wielorodzinnych raz w miesiącu. Dodatkowo raz w styczniu i raz w lutym będzie zorganizowany wywóz świątecznych drzewek choinkowych. Zmiana będzie też dotyczyć wywozu bioodpadów, które do tej pory były odbierane w workach. Teraz będą wywożone z pojemników stałych.

Co ważne: pojemniki na bioodpady klient GOAP musi zapewnić sobie sam. Kubły na odpady zmieszane oraz do selektywnej zbiórki na: papier, szkło oraz na metale i tworzywa sztuczne zapewni jak do tej pory - GOAP. Podobnie będzie z workami do selektywnej zbiórki, które dostarczy GOAP, będą to worki na: papier, metale i tworzywa sztuczne oraz na szkło. Nie będzie już worków na bioodpady.

Oprócz nowego przetargu i regulaminu radni zajęli się też sytuacją finansowa związku. - Udało nam się obniżyć stratę GOAP z 46 mln zł do 11 mln zł, więc jest to z pewnością jakiś sukces, choć już bardziej tej straty nie uda się zmniejszyć - mówił Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta. - Widzimy jednak perspektywę roku 2018, w którym wedle szacunków zabraknie nam ponad 12 mln zł. Uczciwie przedstawiamy sytuacje, żebyśmy wiedzieli jaki jest punkt wyjścia naszych obecnych działań - dodał zastępca prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Od lipca będzie weselej, 2017-03-27 20:39:05

  Do Zusammen und szlus: w Łodzi też korzystają z nowoczesnych przykładów - plus.expressilustrowany.pl/wiadomosci/a/jak-wywozi-sie-lodzkie-smieci,11920084
 • Zusammen und szlus, 2017-03-27 20:35:33

  Międzynarodowe koncerny śmieciowe w Poznaniu od lat stosują nowatorskie metody zarządzania i najnowocześniejsze technologie - gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html