PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań buduje tysiące nowych mieszkań

  • aw/PAP    16 stycznia 2018 - 10:44
Poznań buduje tysiące nowych mieszkań
Zdaniem zastępcy prezydenta Poznania Macieja Wudarskiego tak dobre oceny poznańskich inwestycji, "to kolejny dowód na to, że Poznań jest dobrze przygotowany na inwestycje budowlane i dobrze współpracuje z deweloperami" (fot.poznan.pl)

Budowę 6,6 tys. mieszkań rozpoczęto w ubiegłym roku w Poznaniu. Władze miasta podkreślają, że to najlepszy wynik w ostatniej dekadzie.
  • Jak podkreśliła Alicja Wesołowska z biura prasowego poznańskiego magistratu, w 2017 roku rozpoczęto w Poznaniu budowę ponad 100 budynków wielorodzinnych, w których znajdzie się ponad 6,6 tysięcy mieszkań.
  • W porównaniu z rokiem 2016 liczba ta w roku 2017 zwiększyła się dwukrotnie.

"Więcej będzie też budynków jednorodzinnych. W 2017 roku ruszyła budowa 469 takich obiektów - to prawie 30-proc. wzrost w stosunku do 2016 roku. Tak wielu domów wielorodzinnych i jednorodzinnych w ciągu jednego roku nie wznoszono w Poznaniu przez ostatnie 10 lat" - zaznaczyła.

W ubiegłym roku inspektorat nadzoru budowlanego w Poznaniu wydał pozwolenia na użytkowanie 52 obiektów, w których znajduje się 3655 mieszkań, a także na użytkowanie niemal 350 domów jednorodzinnych. Inspektorat odebrał również 1065 innych obiektów budowlanych, w tym obiekty infrastrukturalne, których powstało ponad 200. Ponadto, inspektorat odebrał 19 budynków usługowych, 15 handlowych i 11 biurowych oraz 15 budynków przemysłowych i magazynów. Powstało także 28 budynków gospodarczych i garaży.

"Skala inwestycji budowlanych realizowanych w 2017 roku, przede wszystkim w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jest imponująca. Porównując wyniki ubiegłoroczne z wynikami budownictwa mieszkaniowego w konkretnych latach całej minionej dekady widzimy, że są one dwukrotnie, a czasami nawet czterokrotnie lepsze. Jeszcze większym optymizmem napawa fakt, że tak wiele inwestycji rozpoczętych w ubiegłym roku jest ciągle w toku, co może oznaczać, że również 2018 rok będzie obfitował w obiekty oddane do użytkowania" - podkreślił powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania Paweł Łukaszewski.

Poznański magistrat zaznaczył, że najbardziej spektakularną inwestycją zrealizowaną w 2017 roku był Bałtyk Tower. Ten budynek biurowo-usługowy przy ulicy Roosevelta 22 ma prawie 13 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Bałtyk został uznany za najładniejszy budynek minionego roku w Polsce, wygrywając plebiscyt "Miss Polski" organizowany przez użytkowników forum SkyscraperCity.

W ub. roku w Poznaniu powstał także m.in. Zespół Jednostek Skarbowych przy ulicy Dolna Wilda 80. Inwestorem była Izba Administracji Skarbowej, a powierzchnia użytkowa całego obiektu wyniosła prawie 20 tys. m kw.

Zdaniem zastępcy prezydenta Poznania Macieja Wudarskiego tak dobre oceny poznańskich inwestycji, "to kolejny dowód na to, że Poznań jest dobrze przygotowany na inwestycje budowlane i dobrze współpracuje z deweloperami".

"W grudniu 2017 Poznań został liderem rankingu obejmującego miasta wojewódzkie i przeprowadzonego przez Polski Związek Firm Deweloperskich. PZFD oceniał, jak sprawnie wydawane są decyzje o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę, a także w jakim stopniu miasta pokryte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W efekcie zostaliśmy uznani za najlepszego partnera dla inwestorów" - zaznaczył Wudarski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.