PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań chce mniej płacić za prąd

  • wnp.pl(DC)    7 października 2011 - 13:10
Poznań chce mniej płacić za prąd

Ogłoszony został przetarg na zakup energii elektrycznej dla wszystkich jednostek miejskich i z miastem powiązanych. Na 19 października zaplanowano otwarcie ofert - mówi Wiesław Kalina, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z UM w Poznaniu.
W Poznaniu w 2010 r. utworzono grupę zakupową, w składzie której znalazło się blisko 300 podmiotów. W grupie są wszystkie jednostki miejskie, takie jak szkoły, przedszkola, żłobki i szpitale, a także jednostki związane z miastem, jak spółka wodno-kanalizacyjna, MPK, zakład zagospodarowania odpadów, zarząd dróg miejskich i jednostki kultury, które są spółkami.

We wszystkich podmiotach z grupy zakupowej jest ponad 2 tys. punktów poboru. W 2009 r. koszty zakupu energii przez uczestników tej grupy wyniosły ok. 76 mln zł.

- Liczymy, że dzięki przetargowi uda nam się kupić energię po znacznie niższych cenach niż obecnie. Zakładamy, że wszystkie umowy będą tak zawarte, aby od 1 stycznia 2012 r. energię kupować na nowych zasadach - dodaje Wiesław Kalina.

Czytaj też: Gminy coraz częściej kupują tańszą energię na wolnym rynku

Miasto Poznań wcześniej ogłosiło przetarg na wybór doradcy energetycznego, który doradzał jak zoptymalizować zakupy energii. Wpierw przygotowano program działań mających ograniczyć zużycie energii, dopiero potem został ogłoszony przetarg na zakup energii.

Miasto umowę o świadczenie usług doradczych podpisało 11 lutego 2011 r. z firmą Audytel. Rekomendowane przez doradcę działania polegały na optymalizacji opłaty za moc bierną, dopasowaniu mocy umownej i taryfy oraz konsolidacji zakupu energii elektrycznej. Przeprowadzono również szkolenie dla przedstawicieli jednostek budżetowych dotyczące możliwości optymalizacji rachunku za energię elektryczną. Wynagrodzenie doradcy uzależnione jest od uzyskanych oszczędności na zasadzie "success fee", więc w jego interesie jest ciągłe działanie zmierzające do efektywności projektu.

- Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem innych miast w Polsce, na kilku akonferencjach przedstawialiśmy nasze działania. Przedstawiciele wielu gmin przyjeżdżają do nas prosząc o materiały i wskazówki. Myślę, że inne gminy pójdą w tym kierunku - podkreśla Wiesław Kalina.

Czytaj też: Poznań zaciska pasa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.