PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Ciepło z Odlewni Volkswagena ogrzewa miejskie budynki

  • PAP/EM    26 stycznia 2017 - 14:38
Poznań: Ciepło z Odlewni Volkswagena ogrzewa miejskie budynki
Zastosowane w Poznaniu rozwiązanie jest też unikatowe w Europie (fot. pixabay)

• 30 budynków, w tym jeden ze szpitali w Poznaniu jest już ogrzewanych ciepłem pochodzącym z Odlewni Volkswagen Poznań (VWP).
• Według koncernu to unikatowy w Europie przykład odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego.
Realizowane przez VW Poznań i firmę Veolia Energia Poznań przedsięwzięcie pozwoli m.in. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1 tys. ton rocznie. Rozwiązanie polega na przeprowadzeniu ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni VWP poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego. Jak podano w czwartek na uroczystości oficjalnego uruchomienia przedsięwzięcia, przekazywane ciepło pozwala ogrzać ok 2 tys. mieszkań.

"Dzięki temu projektowi, ciepło technologiczne powstające w wyniku procesów odlewniczych może być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych" - poinformował w czwartek prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Jak podkreślono w trakcie prezentacji innowacyjnego, realizowanego w Poznaniu rozwiązania, wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo energochłonnym procesem - 80 proc. energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki jest zamieniane na energię cieplną i przekazywane w postaci podgrzanej wody do ochłodzenia. Wdrożona w Poznaniu technologia firmy Atlas Copco zakłada odzysk energii z podgrzanej wody. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów.

Czytaj też: Elektrownia atomowa w Polsce: Ministerstwo Energii otwarcie o kosztach inwestycji

"Odzysk ciepła nie jest niczym nowym, zazwyczaj ciepło jest wykorzystywane przez tego typu zakłady, jak VWP na potrzeby własne. Ponieważ tego ciepła było więcej niż zakład potrzebował, wpadliśmy wspólnie na pomysł, że można je wykorzystywać na potrzeby ogrzewania miejskiego. Według naszych informacji, to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce" - powiedział dyrektor ds. komunikacji Veolia Energia Poznań Bartłomiej Pawluk.

Jak dodał, zastosowane w Poznaniu rozwiązanie jest też unikatowe w Europie. "Wiemy, że istnieją procesy odzysku ciepła z dużych serwerowni - np. w Finlandii czy Francji. Nie znaleźliśmy natomiast informacji o wykorzystywaniu na potrzeby ogrzewania miejskiego ciepła pozyskiwanego z zakładu przemysłowego" - powiedział.

Zdaniem Pawluka, zastosowane w Odlewni VWP rozwiązanie może zainteresować i skłonić do naśladowania także inne zakłady przemysłowe. Podał, że dostawę ciepła do 30 budynków na Wildzie i Dębcu w Poznaniu, w tym dla szpitala HCP, zainicjowano pod koniec ubiegłego roku.

Odlewnia Volkswagen Poznań jest jedną z największych odlewni w Europie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Produkuje m.in. głowice cylindrowe do silników, obudowy przekładni kierowniczej, wsporniki przedniej osi zawieszenia, pokrywy głowic cylindrowych oraz obudowy sprzęgła i skrzyni biegów. Odlewnia VWP dostarcza komponenty dla większości marek koncernu. Ubiegły rok zamknęła wynikiem 4,47 miliona wyprodukowanych komponentów, przy zużyciu ponad 30 ton aluminium.

Czytaj też: Ogólnopolski ranking energii odnawialnej: Wyłoniono zwycięzców za 2016 rok

Veolia Energia w Poznaniu jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji, oraz zarządza siecią ciepłowniczą. Zaopatruje w ciepło około 60 proc. mieszkańców miasta, a także zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, oraz centra handlowe i usługowe. Veolia Energia Poznań zarządza systemami ciepłowniczymi w 34 miejscowościach w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 10 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce. Firma zatrudnia ponad 9 tys. pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.