PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań dokłada do remontu zabytkowych kamienic

  • JL    2 marca 2016 - 09:05
Poznań dokłada do remontu zabytkowych kamienic
Właściciele zabytkowych kamienic poznańskich mogą starać się o dofinansowanie remontów. Fot. Poznań.pl

Miasto na renowację zabytkowych budynków wyda w tym roku 1,5 mln zł.
Dotacje ułatwiają właścicielom nieruchomości sprawowanie właściwej opieki nad obiektami zabytkowymi. Z kwot otrzymywanych w ramach tzw. funduszu remontowego nie są oni w stanie przeprowadzić wielu prac konserwatorskich.

W ramach programu ratowania poznańskiej secesji dofinansowana została renowacja witraży w obiektach przy ul. Krasińskiego i Zacisze. Gruntowny remont przeszła też kamienica przy ul. Roosevelta 9.

To jeden z najciekawszych i najcenniejszych budynków secesyjnego zespołu przy Roosevelta. Na renowację elewacji tej kamienicy miasto przeznaczyło 175 tys. zł. Sąsiedni budynek uzyskał 130 tys. zł dotacji na remont dachu.

W roku 2016 na program ratowania poznańskiej secesji obejmie kamienicę z 1900 r. na rogu ul. Ratajczaka i 3 Maja. Na remont miasto przeznaczy 1,2 mln zł. Kontynuowany będzie też program renowacji zabytkowych budynków na terenie Starego Miasta. Kwotą 625 tys. zł miasto dofinansuje remont i renowację komunalnej kamienicy przy ul. Woźnej 15, a także 880 tys. zł na remont i renowację kolejnego obiektu z obszaru staromiejskiego.

Łączna wartość wniosków o dofinansowanie remontu prywatnych obiektów złożonych w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków to aż 2,5 mln zł. Obecnie trwa ich analiza merytoryczno-konserwatorska.

– Dotacja jest szansą przywrócenia blasku tym budynkom. Zachęcamy właścicieli nieruchomości do ubieganie się o dofinansowanie i renowację swoich obiektów. Dla nas to nie tylko odnowienie budynków, ale tez przywracanie ducha poszczególnych miejscom. Równie ważny jest aspekt wizerunkowy naszego miasta, bo zarówno mieszkańcy, jak i turyści zwracają uwagę na to, jak takie obiekty się prezentują – uważa zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.