PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Gdzie zabudowania są zbyt blisko gazociągu? Firmy muszą wskazać miejsca

  • PAP/AT    4 lutego 2018 - 19:21
Poznań: Gdzie zabudowania są zbyt blisko gazociągu? Firmy muszą wskazać miejsca
Według wiedzy starosty Gaz-System chce wykupić działki, na których spłonęły domy, ponieważ budynki nie powinny stać w tym miejscu (fot.shutterstock)

Starosta poznański zaapelował o wskazanie liczby miejsc, które zlokalizowane są zbyt blisko gazociągu.
  • W ubiegłym tygodniu w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru.
  • Starosta poznański Jan Grabkowski zaapelował do firm nadzorujących sieć rurociągów, w tym do Gaz-Systemu, o wskazanie liczby miejsc, które podobnie jak zabudowania w Murowanej Goślinie, zlokalizowane są zbyt blisko gazociągu.
  • Teraz mieliśmy wybuch w Murowanej Goślinie, a nie tak dawno podobny wypadek wydarzył się pod Ostrowem Wlkp. Warto więc zająć się tym problemem. Zwłaszcza w miejscach mocno zurbanizowanych, a powiat poznański do takich należy - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

Od piątku trwa rozbiórka budynków zniszczonych w wyniku pożaru. W niedzielę na miejscu rozbiórki obecny był starosta poznański Jan Grabkowski, który zaoferował poszkodowanym mieszkańcom pomoc instytucjonalną.

Starosta zaapelował także, aby firmy nadzorujące sieć rurociągów, w tym Gaz-System, wskazały liczbę miejsc, w których - podobnie jak w przypadku Murowanej Gośliny - zabudowania zlokalizowane są zbyt blisko gazociągu.

"Te rury układano w latach 70., to były zupełnie inne czasy. Inna była technologia, inny ruch na drogach, pod którymi obecnie te rury leżą. Dzisiaj są one narażone na zupełnie inne obciążenia. Teraz mieliśmy wybuch w Murowanej Goślinie, a nie tak dawno podobny wypadek wydarzył się pod Ostrowem Wlkp. Tam, niestety były już ofiary śmiertelne. Warto więc zająć się tym problemem. Zwłaszcza w miejscach mocno zurbanizowanych, a powiat poznański do takich należy" - podkreślił Grabkowski.

Czytaj też: 108 tys. zł rządowej pomocy poszkodowanym w Murowanej Goślinie

Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział, że "zgodnie z postulatem mieszkańców" chce, "aby cały gazociąg w Murowanej Goślinie, który pochodzi z 1973 roku, został wymieniony na nowoczesny i bezpieczny. I to jeszcze w tym roku".

Dodał, że ze względu bezpieczeństwa, oraz aby zmniejszyć traumę osób mieszkających w tym miejscu, władzom zależy, aby prace w tym miejscu przebiegały sprawnie i szybko. Nakaz rozbiórki, formalnie, wydały służby starosty.

"Współpraca z burmistrzem i całym samorządem przebiega wzorowo. To czysty profesjonalizm. Wyburzenie odbywa się zgodnie z prawem budowlanym. Zależy nam na tym, aby cała akcja przebiegła szybko. Dlatego mimo że jest niedziela, pada śnieg i pogoda jest fatalna, to pracujemy. Rozpoczęliśmy też naprawianie drogi powiatowej, która również została mocno zniszczona. Musimy i chcemy działać aby ludzie, którzy ucierpieli, mogli zacząć w jasnych barwach widzieć swoją przyszłość. To są konkretne działania i pomoc. W takich sytuacjach trzeba działać szybko i dlatego służby pracują na bieżąco" - podkreślił starosta.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.