PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań: Gdzie zabudowania są zbyt blisko gazociągu? Firmy muszą wskazać miejsca

 • PAP/AT    4 lutego 2018 - 19:21
Poznań: Gdzie zabudowania są zbyt blisko gazociągu? Firmy muszą wskazać miejsca
Według wiedzy starosty Gaz-System chce wykupić działki, na których spłonęły domy, ponieważ budynki nie powinny stać w tym miejscu (fot.shutterstock)

Starosta poznański zaapelował o wskazanie liczby miejsc, które zlokalizowane są zbyt blisko gazociągu.
 • W ubiegłym tygodniu w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru.
 • Starosta poznański Jan Grabkowski zaapelował do firm nadzorujących sieć rurociągów, w tym do Gaz-Systemu, o wskazanie liczby miejsc, które podobnie jak zabudowania w Murowanej Goślinie, zlokalizowane są zbyt blisko gazociągu.
 • Teraz mieliśmy wybuch w Murowanej Goślinie, a nie tak dawno podobny wypadek wydarzył się pod Ostrowem Wlkp. Warto więc zająć się tym problemem. Zwłaszcza w miejscach mocno zurbanizowanych, a powiat poznański do takich należy - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

Od piątku trwa rozbiórka budynków zniszczonych w wyniku pożaru. W niedzielę na miejscu rozbiórki obecny był starosta poznański Jan Grabkowski, który zaoferował poszkodowanym mieszkańcom pomoc instytucjonalną.

Starosta zaapelował także, aby firmy nadzorujące sieć rurociągów, w tym Gaz-System, wskazały liczbę miejsc, w których - podobnie jak w przypadku Murowanej Gośliny - zabudowania zlokalizowane są zbyt blisko gazociągu.

"Te rury układano w latach 70., to były zupełnie inne czasy. Inna była technologia, inny ruch na drogach, pod którymi obecnie te rury leżą. Dzisiaj są one narażone na zupełnie inne obciążenia. Teraz mieliśmy wybuch w Murowanej Goślinie, a nie tak dawno podobny wypadek wydarzył się pod Ostrowem Wlkp. Tam, niestety były już ofiary śmiertelne. Warto więc zająć się tym problemem. Zwłaszcza w miejscach mocno zurbanizowanych, a powiat poznański do takich należy" - podkreślił Grabkowski.

Czytaj też: 108 tys. zł rządowej pomocy poszkodowanym w Murowanej Goślinie

Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział, że "zgodnie z postulatem mieszkańców" chce, "aby cały gazociąg w Murowanej Goślinie, który pochodzi z 1973 roku, został wymieniony na nowoczesny i bezpieczny. I to jeszcze w tym roku".

Dodał, że ze względu bezpieczeństwa, oraz aby zmniejszyć traumę osób mieszkających w tym miejscu, władzom zależy, aby prace w tym miejscu przebiegały sprawnie i szybko. Nakaz rozbiórki, formalnie, wydały służby starosty.

"Współpraca z burmistrzem i całym samorządem przebiega wzorowo. To czysty profesjonalizm. Wyburzenie odbywa się zgodnie z prawem budowlanym. Zależy nam na tym, aby cała akcja przebiegła szybko. Dlatego mimo że jest niedziela, pada śnieg i pogoda jest fatalna, to pracujemy. Rozpoczęliśmy też naprawianie drogi powiatowej, która również została mocno zniszczona. Musimy i chcemy działać aby ludzie, którzy ucierpieli, mogli zacząć w jasnych barwach widzieć swoją przyszłość. To są konkretne działania i pomoc. W takich sytuacjach trzeba działać szybko i dlatego służby pracują na bieżąco" - podkreślił starosta.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.