PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań ma Program Rowerowy do 2022 roku

  • JS    16 maja 2017 - 21:18
Poznań ma Program Rowerowy do 2022 roku
Ścieżki rowerowe na rondzie Kaponiera (fot. poznan.pl)

Głównym wydarzeniem wtorkowej (16 maja) Sesji Rady Miasta było przyjęcie Programu Rowerowego dla miasta na pięć kolejnych lat.
Rada przyjęła długo przygotowywany Program Rowerowy Miasta Poznania na lata 2017-2022, poprzedzony kolejną dyskusją jego zwolenników i przeciwników. Obecnie rowerzyści to ok. 4% poruszających się w ruchu. Inicjatorzy chcą zwiększyć tę liczbę aż do 18% do roku 2030.

- Kluczowym warunkiem sukcesu jest zapewnienie spójnej sieci infrastruktury rowerowej - zaznaczają autorzy projektu. Planowana sieć, miałaby w założeniu łączyć ze sobą wszystkie dzielnice miasta, a wokół ścisłego centrum miałaby prowadzić trasa obwodowa, pozwalająca łatwo dojechać do serca miasta. Łączna długość tras rowerowych ma wynosić 150 km. i być nierozerwalnie ze sobą połączona. Dziś trudno na mapie Poznania doszukać się spójnych połączeń rowerowych tras, co powoduje, ze wiele osób deklarujących chęć poruszania się rowerem, wybiera jednak inny sposób dostania się do celu. Koszt całej inwestycji to 72 (wariant okrojony) lub 134 mln zł (pełna realizacja programu).

- Zajmowanie się tym projektem z założenia powinno wzbudzać sympatię. Paradoksalnie, prace nad tym programem wzbudziły jednak wiele negatywnych emocji nawet wśród samych mieszkańców. W ich odczuciu zostaje zachwiana równowaga między komunikacją rowerową a transportem samochodowym i publicznym. Dlatego apeluję o nieustanne podkreślanie, że chodzi tu o transport zrównoważony, a nie o faworyzowanie jednej z możliwości poruszania się po mieście - apelowała radna Katarzyna Kretkowska w imieniu Klubu Radnych Zjednoczonej Lewicy, dodając: - Zgadzam się z radną Urszulą Dudziak, że sposobem na ograniczenie ruchu samochodowego w mieście i tak w pierwszej kolejności jest przyjazna i tania komunikacja publiczna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.