PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań nie zdąży z przetargiem śmieciowym

  • PAP    7 czerwca 2013 - 16:18
Poznań nie zdąży z przetargiem śmieciowym

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) najprawdopodobniej nie zdoła rozstrzygnąć przetargów na wywóz śmieci przed wejściem w życie ustawy o zagospodarowaniu odpadów - poinformował rzecznik związku Walerian Ignasiak.
Według rzecznika związek jest przygotowany na wprowadzenie rozwiązań zapewniających sprawną obsługę mieszkańców. Oprócz Poznania, do związku należy dziewięć okolicznych gmin.

Związek ogłosił 16 maja przetarg na wyłonienie firm odbierających odpady, w którym oferty można składać do 26 czerwca. Ze względu na procedury odwoławcze, do 1 lipca może on nie zostać prawomocnie rozstrzygnięty.

Czytaj też: Takie kary czekają gminy za nierozstrzygnięte na czas przetargi śmieciowe

"Związek przygotowuje się do wprowadzenia przewidzianego ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie rozwiązania polegającego na wybraniu z wolnej ręki podmiotów, które będą obsługiwać mieszkańców. Trwają rozmowy z 25 zainteresowanymi firmami i wkrótce powinny zostać podjęte rozstrzygnięcia, które zagwarantują sprawne odbieranie odpadów - powiedział Ignasiak.

Miasto i okoliczne gminy zostały podzielone na 23 sektory. W przetargu firmy mogą ubiegać się o obsługę wszystkich sektorów lub tylko poszczególnych. Mieszkańcy aglomeracji poznańskiej będą według nowych zasad płacić za zagospodarowanie odpadów według stawki 12 złotych od osoby przy segregacji odpadów, a 20 złotych przy braku segregacji. Regulamin opłat przewiduje przy selektywnej zbiórce zniżki dla gospodarstw liczących 4 i więcej mieszkańców: stawka spada o 5 proc. za każdą kolejną osobę.

Czytaj też: Składanie deklaracji śmieciowych idzie jak po grudzie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.