PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań: NIK rozpoczęła kontrolę Związku Międzygminnego GOAP

 • PAP/MN    13 stycznia 2017 - 08:34
Poznań: NIK rozpoczęła kontrolę Związku Międzygminnego GOAP
Wyniki kontroli znane będą w II kwartale 2017 r. (fot. Fotolia)

• Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Poznaniu rozpoczęła kontrolę Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.
• Ma ona wykazać, czy przy wyborze metody i formy termicznego przekształcania odpadów komunalnych nie doszło do nieprawidłowości.
• NIK podała, że kontrola ma związek m.in. z napływającymi sygnałami o problemach w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w aglomeracji.
ZM GOAP został utworzony w 2010 roku przez samorządy Poznania i okolicznych gmin w celu wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Częścią tworzonego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami jest wybudowana w stolicy Wielkopolski spalarnia śmieci. Docelowo obiekt ma utylizować 210 tys. ton odpadów rocznie. Wartość inwestycji realizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego to 725 mln zł.

Dyrektor delegatury NIK w Poznaniu Andrzej Aleksandrowicz poinformował, że założeniem kontroli jest ustalenie, czy wybór metody i formy termicznego przekształcania odpadów komunalnych nastąpił z zachowaniem zasady oszczędnego i wydajnego wykorzystywania środków publicznych oraz właściwej relacji nakładów do efektów.

Dodał, że działalność Związku była w minionych latach przedmiotem skarg ze strony przedstawicieli lokalnych społeczności.

Czytaj też: Poznań ma biogazownię, ale nie ma odpadów

"Dotychczasowe doniesienia medialne i sygnały społeczne wskazywały m.in. na występowanie problemów z wyborem podmiotów odbierających odpady komunalne, co skutkowało zaleganiem odpadów na terenie gmin uczestników Związku. Opinię publiczną niepokoił także fakt znacznego zadłużania Związku z uwagi na konieczność finansowania jego zobowiązań" - podał Aleksandrowicz.

Wyniki kontroli znane będą w II kwartale 2017 r. Do tego czasu NIK nie będzie szerzej informować o szczegółach z nią związanych.

Poza kontrolą w Związku Międzygminnym Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, trwa też kontrola w Urzędzie Miasta Poznania w obszarze świadczenia usług publicznych w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych na rzecz ZM GOAP.

Czytaj też: Każda nowa spalarnia powstanie tylko dlatego, że są pieniądze

Uczestnikami Związku są gminy: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Swarzędz oraz Poznań - miasto na prawach powiatu. Według danych z 2015 roku działalność GOAP obejmuje swoim zasięgiem 726 tys. mieszkańców aglomeracji poznańskiej wytwarzających ponad 284 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Pelagia, 2017-01-15 14:34:14

  Jest teraz szansa, że NIK odkryje tajne zapisy umowy na budowę spalarni śmieci, którą ówczesny prezydent miasta Ryszard Grobelny podpisał w dniu 8 kwietnia 2013 ze spółką SITA ZIELONA ENERGIA SP. Z O. O. reprezentowaną przez Pana Jean Michel Kaleta łącznie z Panem William Pierson. Warto w tym miejsc...u zauważyć, że partnerami prywatnymi w tym biznesie są Stephane Feldmannn i Stephane Heddesheimer. Co jest w tej umowie tajemnicą, że nawet obecny prezydent Jacek Jaśkowiak nie odważył się ujawnić tej umowy polskiemu sądowi w Poznaniu, w którym toczyło się postępowanie administracyjne w związku z bezczynnością prezydenta. Czy zapisy tej umowy są niekorzystne dla Poznania i jego mieszkańców. NIK musi to ujawnić.  rozwiń
 • CZERWONAK, 2017-01-15 13:34:45

  No to NIK w Poznaniu będzie miała cop robić. Tematem "przekretów" przy budowie Biokompostowni o ogromnych strat finansowych zajmuje sie juz Komisja Rewizyjna Rady Miasta,ale spalarnia to temat jeszcze nie ruszony. Umowa tajna,schowana w gabinecie prezydenta Jaskowiaka a kontrola oddziały...wania spalarni na środowisko oraz zdrowie i życie mieszkańców jest podobno dokonywana przez samą spalarnie. Nie chce się wierzyć ,że żadnych badań nie prowadzi Sanepid lub Inspektorat Ochrony Srodowiska. Czy tak samo pozbawione kontroli niezaleznej są inne Spalarnie w Polsce? ZGROZA !!!  rozwiń
 • Stanisław, 2017-01-13 16:21:36

  Czy i kiedy Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Białymstoku rozpocznie kontrolę Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami dla Aglomeracji Białostockiej (ZUOK Białystok /spalarnia na Andersa/ ZUOK Hryniewicze /instalacja MBP oraz składowisko odpadów), Firma LECH Sp. z o.o. oraz Miasto Białystok + ...9 gmin ościennych)?  rozwiń