PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań, nowoczesne oświetlenie na Starym Rynku

 • pt    13 listopada 2015 - 13:17
Poznań, nowoczesne oświetlenie na Starym Rynku

Na poznańskim Starym Rynku tradycyjne oświetlenie zostało zastąpione przez lampy ledowe o neutralnej białej barwie i niemal czterokrotnie silniejszym strumieniu światła w porównaniu z dotychczasowymi.

Na poznańskim Starym Rynku tradycyjne oświetlenie zostało zastąpione przez lampy ledowe o neutralnej białej barwie i niemal czterokrotnie silniejszym strumieniu światła.
Sprawne i nowoczesne oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w bezpieczeństwie mieszkańców, szczególnie w porze nocnej. Oświetlenie Starego Rynku od dawna wymagało modernizacji, stąd decyzja o wymianie lamp na nowe. Inwestycja sfinansowana przez Enea Oświetlenie Sp. z o.o. objęła wymianę zarówno źródeł światła, jak i opraw latarni.

Lampy ledowe

Tradycyjne oświetlenie zostało zastąpione przez lampy ledowe o neutralnej białej barwie i niemal czterokrotnie silniejszym strumieniu światła w porównaniu z dotychczasowymi.

Jaśniej jest też dzięki nowym oprawom, które zostały zainstalowane na wszystkich 32 latarniach oświetlających płytę Starego Rynku. Koszt całej inwestycji to ponad 120 tysięcy zł.

- Od dłuższego czasu już mówiło się, że oświetlenie nie jest tu najlepsze, rynek jest ciemny, a po zmroku mieszkańcy nie czują się w przestrzeni Starego Rynku komfortowo - mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski

- Dzięki temu, że oświetlenie jest teraz mocniejsze poznaniacy mogą czuć się bezpieczniej. Na poprawę wskazują też strażnicy miejscy, którzy maja o wiele lepszy i wyraźniejszy obraz z kamer monitoringu.

Nowe oprawy, utrzymane w klasycznej formie, stylistyką nawiązują do opraw ulicznych z początku XX w. Ich wygląd był konsultowany z miejską konserwator zabytków oraz plastykiem miejskim. Najważniejsze w tym przypadku są jednak ich parametry techniczne.

- Ilość światła była tu niewystarczająca. Udało nam się wybrać takie oprawy, które będą utrzymane w charakterze miejsca a jednocześnie będą dawały dużo więcej światła - zaznaczył Piotr Grocholewski, dyr. Oddziału Poznań Enea Oświetlenie Sp. z o.o.

Jasno jak w dzień

- Zainstalowaliśmy tu lampy ledowe, światło rozchodzi się asymetrycznie, jest białe. Temperatura barwowa tych lamp wynosi około 4000 Kelvinów, czyli jest bliska światłu dziennemu.

Oprawy są przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych. Jakość materiału zapewnia odporność na silniejsze uderzenia, stopień szczelności oprawy daje z kolei ochronę przed kurzem czy silnymi strumieniami wody. Dużo wyższe parametry oświetleniowe oraz asymetryczny rozsył światła pozwala na maksymalne doświetlenie płyty Starego Rynku.

W efekcie modernizacji poziom średniego natężenia oświetlenia na chodnikach zwiększył się 5-krotnie, natomiast na płycie aż 7-krotnie. Oświetlenie jest też dużo bardziej równomierne niż do tej pory.

Korzyści, jakie z tego płyną, to przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa na Starym Rynku. Skuteczne doświetlenie często uczęszczanych miejsc przekłada się, bowiem, na spadek wskaźników drobnej przestępczości.

- Nowe oświetlenie to tylko jeden z elementów mających przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku na Starym Rynku. Już teraz potencjalni przestępcy muszą mieć świadomość, że są bardziej widoczni, a planujemy dalsze działania - podkreślił prezydent Wiśniewski - Jednym z nich będzie uruchomienie mobilnego komisariatu policji na Starym Rynku. Myślę, że nastąpi to mniej więcej w połowie grudnia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Gość, 2017-06-15 21:10:37

  Oprawy Schreder Varsovie (czyli Warszawa w języku francuskim) zawisły w Poznaniu jako pierwsze na świecie...
 • Andzrzej, 2015-11-15 16:32:43

  Do Stefan Andrus: u nas na wsi w lubelskim jest od 4 lat oświetlenie ledowe o ciepłej barwie nie tak jak w Poznaniu -trupio-białe.
 • Stefan Andrus, 2015-11-15 12:33:22

  Bardzo pięknie ,ale zastanawia mnie taka rzecz ,że tu gdzie mieszkam ,a mieszkam na wsi już takie oświetlenie jest od ponad roku. Pozdrowienia z Austrii.