PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań: nowy dyrektor ZM GOAP ma rozwiązać problem wywozu odpadów

 • PAP    21 stycznia 2015 - 18:57
 Poznań: nowy dyrektor ZM GOAP ma rozwiązać problem wywozu odpadów
Fot. sxc.hu

Od kontroli wywozu odpadów z czterech dużych dzielnic Poznania rozpocznie w czwartek pracę nowy dyrektor biura Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP). Poznań od początku roku boryka się z problemem zalegających śmieci.
Nowego dyrektora biura ZM GOAP przedstawił w środę na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jakub Jędrzejewski, który od końca grudnia 2014 r. jest przewodniczącym zarządu Związku. GOAP odpowiada za gospodarkę śmieciową w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach; problemy z wywozem odpadów dotyczą tylko Poznania.

Zdaniem Jędrzejewskiego zmiany personalne w GOAP były konieczne. Dzięki nim mieszkańcy Poznania z czasem mają dostrzec poprawę sytuacji na ulicach i podwórkach.

Czytaj też: Poznań: zwolnienia za bałagan ze śmieciami

Nowym dyrektorem ZM GOAP został Bartosz Wieliński; pracę rozpocznie w czwartek. Jak zapowiedział, pierwszym jego krokiem będzie zapoznanie się z interwencjami, jakie wpłynęły od mieszkańców w związku z niewywożeniem odpadów i brakiem kubłów na śmieci.

"Zlecę przeprowadzenie kontroli w dzielnicach Grunwald, Rataje, Winogrady i Piątkowo. Problem dotyczy przede wszystkim tych czterech dzielnic" - powiedział Wieliński.

Po kontroli GOAP będzie wiedział czy firmy wywożące odpady wywiązują się z podpisanej umowy i spełniają jej zapisy dotyczące m.in. odpowiedniej ilości pojazdów, terminowość odbioru śmieci i dostarczenia kubłów.

"W sytuacji stwierdzenia niewykonywania zleconych prac poprosimy, żeby - zgodnie z umową - w terminie 10 dni zostały one wykonane. Jeśli tak się nie stanie, będę rekomendował zarządowi Związku rozwiązanie umowy z wykonawcami w trybie natychmiastowym" - zapowiedział Wieliński.

1 stycznia br. na terenie ZM GOAP weszły w życie zmiany w wywozie odpadów. Są one związane z rozstrzygniętymi w czerwcu 2014 r. przetargami na wywóz śmieci.

W czterech z 22 sektorów, na jakie podzielono Poznań i okoliczne gminy, za odbiór śmieci odpowiada konsorcjum FB Serwis, a w pozostałych 18 konsorcjum Remondis Sanitech. Wprowadzono również System Identyfikacji Pojemników (SIP), który w założeniu miał poprawić m.in. terminowość odbioru śmieci; wymiany wymagało ponad 100 tys. pojemników.

Bartosz Wieliński w ostatnim czasie kierował Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom-Wola, którego głównym udziałowcem jest samorząd województwa wielkopolskiego; wcześniej był pracownikiem departamentu gospodarki wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jest związany z Platformą Obywatelską; startował do Sejmu z listy tej partii. W ostatnich wyborach samorządowych został radnym w Środzie Wielkopolskiej.

Od 1 lipca 2013 roku gminy przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Są m.in. ustawowo zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także do usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Obywatel, 2015-01-28 21:02:52

  Do Bogdan Sedler: Wychodzi na to,że Poznań kupił stary,likwidowany w Francji typ spalarni rusztowej.Aktualnie inwestuje się i buduje na świecie spalarnie plazmowe,bezpieczne dla środowiska. Stara technologia,zagrożenie emisją dioxyn i furanów. Jednym słowem w Poznaniu zagrożone bezpieczeństwo,utr...ata zdrowia lub nawet życia.mieszkańcow Jakie mamy mozliwości protestu,czy musimy być królikami doświadczalnymi dla wielkich koncernów? Radni przegłosowali dodatkowo przekazanie około 2 mld zła za spalanie śmieci przez 20 lat. Nikt nie zna warunków umowy,zastrzegł je inwestor francuski a prezydent Grobelny wsadził do biurka.Jednym słowem mamy płakać i płacic nie wiadomo za co. Randka w ciemno!! Chyba najwyższy czas zainteresowania sprawą organów do tego upoważnionych np.CBA.,NIK  rozwiń
 • Bogdan Sedler, 2015-01-22 08:04:58

  Spalarnie planowane w Polsce są technologią wychodzącą z użycia nie tylko w krajach zaawansowanych technologicznie, ale np. w Indiach.Instalacje spalania odpadów emitują m.i. dioxyny i furany związki 10 000-razy bardziej szkodliwe od cyjanku potasu (vide:dokument BBC pt.TRASHED z 2012r., nagrodzony ...kilkunastoma nagrodami i wyróżnieniami, udostępnię w razie kontaktu).Oddawane aktualnie instalacje plazmowe: Tees Valley, Anglia (350 000 t/rok), czy też w Ottawie, Kanada (150 000 t/rok, 83,25 $ kanad./t - ca.250,- PLN/t, miasto zaoszczędzi 250 mln $ w okresie 28-lat z tytułu ekspl. składowiska) są przykładem dla naszych decydentów.Tak więc najpierw ograniczyć ilość odpadów (vide: system EKO AB inż.Bartoszkiewicza, Płock, Nakło n.Notecią) a potem ekologicznie utylizować.Info na stronie NOT Gdańsk, Konferencja 17.09.2013,"Nowoczesne Metody Utylizacji Odpadów Komunalnych". Dr inż.Bogdan Sedler Fundacja Naukowo-Techniczna "Gdańsk"  rozwiń
 • Trzeba do wróżki..., 2015-01-21 19:36:00

  I pomyśleć że Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/system-z-nakla-sprawdzilby-sie-i-w-duzych-miastach,59012.html