PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań obniża ceny przejazdów komunikacją miejską

  • bad/PAP    19 października 2015 - 13:56
Poznań obniża ceny przejazdów komunikacją miejską

Poznań obniza ceny biletów w komunikacji miejskiej. Fot. poznan.pl

W Poznaniu od 1 listopada br. wejdzie w życie nowa taryfa opłat za przejazdy komunikacją miejską. Zyskają seniorzy oraz podróżni jeżdżący na trasach dłuższych niż pięć przystanków.
O zmianach poinformowano w piątek na konferencji prasowej.

Odpowiedzialny za transport zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski powiedział, że opłata za przejechany szósty i siódmy przystanek spadnie z 0,26 zł na 0,16 zł. Koszt ósmego i dziewiątego przystanku zostanie obniżony z 0,12 zł na 0,08 zł. Od 21. przystanku opłata będzie wynosiła 0,06 zł a nie jak obecnie 0,08 zł.

„Na pewno jest to taryfa korzystniejsza dla pasażerów jeżdżących komunikacją w samym Poznaniu, ale też zostanie dobrze odebrana przez mieszkańców aglomeracji poznańskiej podróżujących poza granice miasta” – dodał.

Nowością Bilet Seniora za 50 zł

Przykładowo za 3 zł do tej pory można było przejechać, korzystając z tzw. tPortmonetki, osiem przystanków; po zmianach będzie ich 11. Nowością jest też wprowadzenie „Biletu Seniora”, który będzie kosztował 50 zł na cały rok w tzw. strefie A i jest skierowany do osób w wieku 65+. Od 70. Roku życia podróżowanie komunikacją miejską jest bezpłatne.

„Bilet senioralny, który zapowiadaliśmy z radną Dominiką Król w październiku zeszłego roku bardzo dobrze funkcjonuje. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 3,8 tys. osób zdecydowało się na jego zakup. Mamy sygnały od mieszkańców Poznania, że to bardzo dobry pomysł. Będziemy dalej zachęcać do korzystania z transportu miejskiego - również poprzez optymalizowanie taryf” – zapowiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Czytaj też: Miasta obniżają ceny, bo odwrotne działanie to patologia?

Jaśkowiak dodał, że transport publiczny będzie atrakcyjniejszy dla mieszkańców po zakończeniu trwających w mieście remontów. Miasto w piątek zapowiedziało również wprowadzenie od początku 2016 r. nowego biletu siedmiodniowego przeznaczonego np. dla turystów. Obejmie on wszystkie strefy i będzie kosztował 47 zł.

Na konferencji poinformowano, że w projekcie PEKA wydano ponad 400 tys. kart. Było to ważne, gdyż takie założenia wpisano w unijnym projekcie. Inwestycja w system kosztowała ponad 44,8 mln zł, z czego 29,6 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania.

Projekt PEKA, i łącząca się z nim karta, ma na celu ujednolicenie systemu płatności za przejazd świadczonych przez różnych, niezależnych przewoźników na terenie aglomeracji. Wraz z PEKA 1 lipca 2014 r. miasto wprowadziło nową taryfę biletową i zmieniło sposób naliczania opłat z czasowego na przystankowy. PEKA weszła w życie na terenie Poznania i okolicznych gmin objętych porozumieniem transportowym - w tej chwili jest ich 13; trzy kolejne podpisały porozumienie transportowe i mogą wejść w system w 2016 r. ZTM Poznań w 2014 r. obsłużył 208 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.