PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań ogłosił przetarg na prace budowlane na Górnym Tarasie Rataj

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 12:34
Poznań ogłosił przetarg na prace budowlane na Górnym Tarasie Rataj
Termin składania ofert upłynie 23 kwietnia. (fot. ZTM)

Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj.
  • Do 2023 roku Miasto Poznań planuje wydać prawie 1,5 mld zł na inwestycje związane z transportem zbiorowym.
  • Termin składania ofert upłynie 23 kwietnia.
  • Mieszkańcy muszą przygotować się na utrudnienia - na czas przebudowy zmieniona zostanie komunikacja.

Na wykonanie wszystkich prac budowlanych, zamawiający przewidział 15 miesięcy od dnia podpisania umowy, przy czym czas ten może ulec zredukowaniu ze względu na skrócenie terminu wykonania wynikającego ze złożonej oferty.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu podkreśliło, że zamówienie stanowi część zadania inwestycyjnego "Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka-os Lecha-rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej". Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie z UE pokryje przeszło 30 proc. łącznych kosztów inwestycji.

Czytaj więcej: Jak dojechać autobusem na lotnisko w Pyrzowicach? Władze metropolii zapytają mieszkańców o trasy autobusów

W ramach inwestycji prowadzona będzie m.in. kompletna przebudowa torowiska z siecią trakcyjną na całym odcinku, budowa i przebudowa przystanków tramwajowych oraz tramwajowo-autobusowych, a także rozbudowa ronda Żegrze i przebudowa fragmentów ulic kolidujących z trasą tramwajową.

- Mamy dokumentację projektową, która jest istotnym elementem tego postępowania. W drugiej kolejności będziemy realizować etap związany z budową układu torowego i drogowego w ciągu ul. Unii Lubelskiej. Przetarg z tym związany planujemy ogłosić w sierpniu tego roku - podkreślił zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

- Nowoczesna infrastruktura torowo-sieciowa jest niezbędnym elementem funkcjonowania komunikacji publicznej w każdym mieście. Działamy na wielu frontach, zarówno przeprowadzając niezbędne remonty, jak i działając w ramach dużych inwestycji drogowych i drogowo-torowych - dodał.

Czytaj więcej: Prawie 609 mln zł unijnej dotacji na trzy projekty kolejowe

Wudarski wskazał także, że do 2023 roku Poznań planuje wydać łącznie niemal 1,5 mld zł na inwestycje związane z transportem zbiorowym. Z tej sumy, ponad 630 mln zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków UE.

Na czas przebudowy zmieniona zostanie komunikacja. Jak tłumaczył dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Piotr Snuszka, podczas prac na rondzie Żegrze, równolegle z tramwajem, wprowadzimy autobus "za tramwaj" pomiędzy rondem Starołęka a ul. Piaśnicką. W godzinach szczytu będą one jeździły w takcie, co 7,5 minuty, a tramwaje dojeżdżające do przystanku Żegrze I - co 10 minut.

- Od nowego roku, jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą na rozpoczęcie prac, zamkniemy tę trasę i będzie ona obsługiwana tylko autobusem "za tramwaj". Jego częstotliwość będzie zwiększona i będzie jeździł, co 5 minut. Pozostałe linie, które teraz jeżdżą przez "górny taras", czyli 1 i 5, pojadą ul. Zamenhofa i dalej odpowiednio - "jedynka" na Franowo, a "piątka", przez Kórnicką po swojej stałej trasie - podkreślił Snuszka. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.