PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Parking typu Park&Ride już otwarty

  • PAP/AT    21 lutego 2018 - 08:17
Poznań: Parking typu Park&Ride już otwarty
Park&Ride w Poznaniu otwarty (fot.poznan.pl)

Kierowcy mogą już korzystać z parking typu Park&Ride w Poznaniu. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.
  • Od środy (21 lutego) kierowcy mogą parkować na pierwszym w Poznaniu parkingu typu Park&Ride przy skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej.
  • Parking oferuje 130 miejsc, w tym sześć dla użytkowników niepełnosprawnych.
  • Według władz miasta parking ma pomóc ograniczyć ruch samochodowy w centrum.

Parking typu Park&Ride, przy skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej, czyli przy przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST), będzie czynny siedem dni w tygodniu - poza świętami.

Według władz miasta parking ma pomóc ograniczyć ruch samochodowy w centrum. Zdaniem zastępcy prezydenta Poznania Macieja Wudarskiego takie rozwiązanie ma szansę zachęcić mieszkańców do pozostawiania samochodów w monitorowanym miejscu i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego.

Koszt inwestycji, łącznie z przygotowaniem projektu i niezbędnej dokumentacji oraz pracami budowlanymi, wyniósł ok. 4,8 mln zł.

Jak przypomniała rzeczniczka prasowa poznańskiego magistratu Hanna Surma, "do pozostawienia samochodu na nowym parkingu uprawnia ważny bilet - zapisany na karcie PEKA lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej i Doktoranckiej. Osoby, które posiadają bilet, nie muszą płacić dodatkowo za pozostawienie auta na parkingu Park&Ride w godzinach jego otwarcia, czyli do godz. 2.30".

W przypadku braku ważnego biletu na karcie PEKA, należy opłacić parkowanie w automacie, natomiast otrzymany bilet uprawni do korzystania z komunikacji miejskiej bez dodatkowych opłat w czasie trwania doby parkingowej. Bilet kosztuje 15 zł.

Między godz. 2.30 a 4.30 obowiązuje przerwa techniczna. Właściciele pojazdów, których samochody pozostaną w tym czasie na parkingu, będą musieli uiścić opłatę dodatkową w wysokości 100 zł.

Parking wyposażony jest również m.in. w kamery umożliwiające rozpoznawanie numerów rejestracyjnych pojazdów, terminale - wjazdowy i wyjazdowy, oraz elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingu, a także tablicę informacji pasażerskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z parkingu Park&Ride można znaleźć na stronie internetowej poznańskiego ZTM: www.ztm.poznan.pl.

Władze miasta planują budowę kolejnych tego typu parkingów. Mają one w najbliższym czasie powstać m.in. w okolicach ronda Starołęka, w rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej oraz na Strzeszynie - przy stacji kolejowej Poznań-Strzeszyn. W planach jest także budowa parkingów Park&Ride na terenie poznańskich dzielnic Górczyn i Miłostowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.