PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań pierwszy w grupowym zakupie gazu

  • PAP    26 listopada 2014 - 15:13
Poznań pierwszy w grupowym zakupie gazu
fot.fotolia

Około 200 tys. zł zaoszczędzi Poznań razem z miejskimi instytucjami na grupowym zakupie gazu w 2015 r. Podpisana została umowa z firmą DUON Marketing and Trading S.A. Jest to pierwsza taka inicjatywa w kraju.
Jak przekazał rzecznik urzędu miasta Paweł Marciniak, Poznań jako pierwsza w Polsce gmina podjął działania w celu utworzenia grupy zakupowej gazu.

Czytaj też:Samorządy czekają na koniec monopolu PGNiG

Podpisany kontrakt opiewa na ok. 12,2 mln zł brutto. Jak przekazuje urząd miasta, wybrana oferta jest korzystniejsza od dotychczasowych umów z PGNiG S.A. o około 200 tys. zł, co daje niespełna 2 proc. oszczędności. Miasto dodaje, że może zaoszczędzić więcej ze względu na przewidywane podwyżki cen gazu.

Grupa zakupowa składa się z blisko 150 podległych miastu jednostek, które wykorzystują gaz do ogrzewania budynków. Wśród nich są m.in. poznańskie przedszkola, szkoły, siedziby Urzędu Miasta i ogród zoologiczny. Oszacowano, że zapotrzebowanie całej grupy przez okres trwania umowy wyniesie ok. 5,5 mln m sześc. gazu, czyli ok. 59,5 tys. MWh.

Oferta spółki DUON Marketing and Trading S.A. wybrana została w przetargu. Poznań kupi gaz z taryf W4, W5 i W6.

Pomysł na grupowy zakup gazu pojawił się po doświadczeniach Poznania z grupowymi zakupami energii elektrycznej. Pod koniec października br. podpisano trzecią umowę na zakup energii elektrycznej.

Czytaj też: Poznań zaoszczędzi ok 24 mln zł na grupowym zakupie prądu

Obejmuje ona miejskie instytucje i sąsiadujące z Poznaniem gminy - w sumie 58 podmiotów. Na grupowym zakupie prądu udało się łącznie zaoszczędzić ok. 24 mln zł. Zwycięzcą przetargu na dostawę prądu była ENEA S.A., a podpisany z firmą kontrakt opiewał na prawie 67 mln zł. Za tą kwotę firma dostarczy 238 GWh energii elektrycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.