Poznań podwaja liczbę miejskich rowerów

Ponad dwukrotnie więcej rowerów niż do tej pory ma w tym roku liczyć system Poznański Rower Miejski. Stolica Wielkopolski chce uruchomić 14 nowych stacji miejskich rowerów, przybędzie ponad 180 jednośladów.
Poznań podwaja liczbę miejskich rowerów
Poznań chce uruchomić 14 nowych stacji miejskich rowerów (fot.poznan.pl)

Jak poinformował rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Bartosz Trzebiatowski, system miejskich rowerów cieszył się w ubiegłym roku bardzo dużym powodzeniem, stąd decyzja o jego rozwoju. Miasto przeznaczyło na ten cel 3 mln zł.

"W tym roku oprócz 16 stacji w dotychczasowych lokalizacjach zamierzamy uruchomić kolejnych 14 stacji. To oznaczałoby udostępnienie dla użytkowników łącznie ponad 350 rowerów. Lokalizacje nowych stacji zostaną wytypowane po ustaleniu możliwości technicznych i funkcjonalnych oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych" - podał Trzebiatowski.

Działający w mieście od 2012 r. system doczekał się znacznej rozbudowy w ub. roku. Liczba stacji zwiększyła się z 7 do 16, liczba rowerów - z 80 do 170.

"Zlokalizowanie stacji w rejonach miasta poza centrum przyczyniło się do zwiększenia dostępności roweru miejskiego, zaś większa ich liczba wpłynęła na wzrost wypożyczeń oraz liczby użytkowników systemu" - podał Trzebiatowski.

W ub. roku 19 tys. zarejestrowanych użytkowników wypożyczało rowery w sumie 57 tys. razy. Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego w wynosił 27 minut. W tym czasie rowerzysta pokonywał przeciętnie ok. 1,5 km.

ZTM Poznań ogłosił przetarg mający wyłonić operatora systemu. Jego zwycięzca będzie zarządzał 16 stacjami w już istniejących lokalizacjach, ma też uruchomić stacje w kolejnych miejscach. Już istniejące stacje ruszą na przełomie kwietnia i maja. Uruchomienie nowych ma nastąpić w wakacje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE