PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań podwaja liczbę miejskich rowerów

  • PAP    20 lutego 2015 - 09:54
Poznań podwaja liczbę miejskich rowerów
Poznań chce uruchomić 14 nowych stacji miejskich rowerów (fot.poznan.pl)

Ponad dwukrotnie więcej rowerów niż do tej pory ma w tym roku liczyć system Poznański Rower Miejski. Stolica Wielkopolski chce uruchomić 14 nowych stacji miejskich rowerów, przybędzie ponad 180 jednośladów.
Jak poinformował rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Bartosz Trzebiatowski, system miejskich rowerów cieszył się w ubiegłym roku bardzo dużym powodzeniem, stąd decyzja o jego rozwoju. Miasto przeznaczyło na ten cel 3 mln zł.

"W tym roku oprócz 16 stacji w dotychczasowych lokalizacjach zamierzamy uruchomić kolejnych 14 stacji. To oznaczałoby udostępnienie dla użytkowników łącznie ponad 350 rowerów. Lokalizacje nowych stacji zostaną wytypowane po ustaleniu możliwości technicznych i funkcjonalnych oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych" - podał Trzebiatowski.

Działający w mieście od 2012 r. system doczekał się znacznej rozbudowy w ub. roku. Liczba stacji zwiększyła się z 7 do 16, liczba rowerów - z 80 do 170.

"Zlokalizowanie stacji w rejonach miasta poza centrum przyczyniło się do zwiększenia dostępności roweru miejskiego, zaś większa ich liczba wpłynęła na wzrost wypożyczeń oraz liczby użytkowników systemu" - podał Trzebiatowski.

W ub. roku 19 tys. zarejestrowanych użytkowników wypożyczało rowery w sumie 57 tys. razy. Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego w wynosił 27 minut. W tym czasie rowerzysta pokonywał przeciętnie ok. 1,5 km.

ZTM Poznań ogłosił przetarg mający wyłonić operatora systemu. Jego zwycięzca będzie zarządzał 16 stacjami w już istniejących lokalizacjach, ma też uruchomić stacje w kolejnych miejscach. Już istniejące stacje ruszą na przełomie kwietnia i maja. Uruchomienie nowych ma nastąpić w wakacje. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.