PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Radni zdecydują, gdzie będzie można pić alkohol

  • pt    26 marca 2018 - 18:35
Poznań. Radni zdecydują, gdzie będzie można pić alkohol
O tym, gdzie można wypić "pod chmurką", a gdzie jest to zabronione wypoczywających nad rzeką będą informować znaki (fot.poznan.pl)

Poznańscy radni zdecydują o wyznaczeniu stref, w których będzie można legalnie spożywać alkohol na terenach nadwarciańskich. Miasto Poznań przygotowało propozycję w tej sprawie. Decyzja ma zapaść podczas najbliższej sesji Rady Miasta.
  • Poznań chce jak Warszawa wyznaczyć na nadrzecznych bulwarach miejsca, gdzie można pić alkohol.
  • Władze miasta zaproponowały powstanie pięciu stref, gdzie można będzie legalnie wypić piwo pod chmurką na obu brzegach rzeki Warty.
  • Zakaz spożywania napojów alkoholowych nadal będzie dotyczył stref zamieszkałych.

Zmiany to efekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie w tym miesiącu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązuje zakaz spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych. Samorząd może jednak wprowadzić odstępstwa od tego ograniczenia. Z takiej możliwość skorzystała już Warszawa.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Czy to się opłaci samorządom?

- Wyznaczenie stref, gdzie będzie można legalnie wypić "piwo pod chmurką" nad Wartą to nasza propozycja, którą zajmie się Rada Miasta. Uważam, że to rozwiązanie kompromisowe - wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z brzegów rzeki chcą korzystać rekreacyjnie oraz mieszkańców tego rejonu. Zakaz spożywania napojów alkoholowych będzie dotyczył stref zamieszkałych - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Poznaniacy chętnie wypoczywają nad Wartą, co można zaobserwować w ciepłe i słoneczne dni, zwłaszcza w weekendy. Miasto postanowiło wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, uwzględniając – jak tłumaczy magistrat - potrzeby okolicznych mieszkańców.

Wypracowana propozycja jest efektem kompromisu. Strefy zostały wyznaczone w rejonach, które są ulubionymi miejscami spotkań poznaniaków, a jednocześnie znajdują się w odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Cel jest taki, by wypoczywający nad rzeką nie zakłócali spokoju mieszkańcom. Nad utrzymaniem porządku i bezpieczeństwem wypoczywających nad rzeką czuwać mają patrole policji i straży miejskiej. Tereny nadwarciańskie będą też codziennie sprzątane. Miasto zabezpieczyło pieniądze na ten cel.

Władze miasta zaproponowały powstanie pięciu stref, gdzie można będzie legalnie wypić piwo pod chmurką na obu brzegach rzeki Warty.

Zgodnie z propozycją, alkoholu nie będzie można spożywać na terenie pomiędzy mostem Bolesława Chrobrego a Królowej Jadwigi (po zachodniej stronie rzeki), od mostu Chrobrego do budowanych schodów w parku Stare Koryto oraz na Ostrowie Tumskim.

O tym, gdzie można wypić "pod chmurką", a gdzie jest to zabronione wypoczywających nad rzeką będą informować znaki.

Propozycja władz miasta uzyskała pozytywną opinię Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Janek, 2018-03-27 00:21:46

    Będą chlać w knajpach kochanek radnych