PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań: władze miasta oddały do użytku niemal 100 nowych mieszkań komunalnych

 • PAP/JS    9 maja 2018 - 18:55
Poznań: władze miasta oddały do użytku niemal 100 nowych mieszkań komunalnych
Niemal 100 rodzin, które odebrały w środę klucze do nowych mieszkań przy ul. Abp. Walentego Dymka, zamieszka w dwóch czterokondygnacyjnych budynkach (fot. UM Poznań)

Niemal 100 rodzin odebrało w środę (9 maja) w Poznaniu klucze do nowych mieszkań. W nowych lokalach komunalnych przy ul. Abp. Walentego Dymka zamieszkają osoby, które starały się o pomoc mieszkaniową od miasta Poznań.
 • Dwupokojowe mieszkania, o powierzchni ok. 50 m kw są gotowe do wprowadzenia się. Wokół budynków znajduje się też parking i plac zabaw dla dzieci.
 • Do dyspozycji lokatorów będą ponadto pomieszczenia gospodarcze.
 • Magistrat podał, że łącznie, licząc te już oddane, rozpoczęte oraz zaplanowane, w Poznaniu przybędzie w najbliższych latach 4,5 tys. mieszkań.

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Abp. Walentego Dymka rozpoczęła się na początku 2017 roku i trwała około roku, natomiast koszt inwestycji wyniósł ponad 12 mln zł, czyli około 2500 zł/m kw. Budowa była możliwa dzięki dotacji z Funduszu Dopłat - rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą 4,6 mln zł, co stanowi 35 proc. kosztów budowy.

Niemal 100 rodzin, które odebrały w środę klucze do nowych mieszkań przy ul. Abp. Walentego Dymka, zamieszka w dwóch czterokondygnacyjnych budynkach. Dwupokojowe mieszkania, o powierzchni ok. 50 m kw są gotowe do wprowadzenia się. Wokół budynków znajduje się też parking i plac zabaw dla dzieci. Do dyspozycji lokatorów będą ponadto pomieszczenia gospodarcze.

"Dzięki naszej determinacji udało się w stosunkowo krótkim czasie, bo w niewiele ponad rok, oddać kolejne mieszkania komunalne. 94 rodziny będą mogły zamieszkać w pięknej okolicy, niedaleko terenów zielonych. Kolejne inwestycje mieszkaniowe są w budowie i projektowaniu" - podkreślił w środę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Władze miasta tłumaczyły, że budowa mieszkań komunalnych to odpowiedź na potrzeby poznaniaków, których nie stać na kredyt i kupno mieszkania od dewelopera lub czynsz rynkowy; czynsz w mieszkaniach przy ul. abp. Walentego Dymka wyniesie od 10,90 zł do 11,45 zł za m kw.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu przypomniało w komunikacie, że w ostatnim czasie do użytku oddano m.in. mieszkania na Naramowicach. Obecnie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu buduje także miejskie bloki przy ulicach Zawady i Biskupińskiej - łącznie ma tam powstać ok. 170 nowych mieszkań. Kolejne - prawie 1400 mieszkań - ma być zbudowanych przy ul. Nadolnik, Opolskiej, Darzyborskiej i Hulewiczów.

Zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski zaznaczył, że za kadencji obecnego prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka "liczba oddawanych mieszkań rosła skokowo". "Przed rokiem 2015 mieszkań przyznawano od kilkunastu do 60. W zeszłym roku oddaliśmy 350 lokali komunalnych, a w tym roku 500. Te nowe inwestycje pozwalają odbudować zasób mieszkaniowy Poznania. Pozwalają zaspokajać potrzeby osób, których nie stać na czynsz komercyjny" - podkreślił.

Poznański magistrat przypomniał, że ofertę mieszkaniową miasta stanowią również inwestycje Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jak wskazano w komunikacie, w 2015 i 2016 roku oddano do użytku 163 lokale przy ul. Palacza i Suwalskiej. W pierwszym przypadku przeznaczono 143 mieszkania dla młodych osób po studiach w ramach programu "Mieszkanie dla Absolwenta". Przy ul. Suwalskiej oddano z kolei 20 mieszkań pilotażowego programu "Najem z dojściem do własności". W jego ramach w rejonie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych trwa właśnie budowa bloków, gdzie docelowo zamieszka prawie 1100 rodzin.

Magistrat podał, że łącznie, licząc te już oddane, rozpoczęte oraz zaplanowane, w Poznaniu przybędzie w najbliższych latach 4,5 tys. mieszkań co - jak podkreślono - w znaczny sposób przyczyni się do zaspokojenia potrzeb lokalowych poznaniaków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.