Poznań wprowadzi bezpłatną komunikację miejską? Jest taki wniosek

Utworzenia tzw. strefy „0” w centrum Poznania i wprowadzenia na jej terenie bezpłatnej komunikacji publicznej chcieliby miejscy radni PiS. Ich zdaniem takie rozwiązanie ograniczyłoby m.in. ruch samochodów w centrum.
Poznań wprowadzi bezpłatną komunikację miejską? Jest taki wniosek
Czy poznaniacy będą jeździć w centrum miasta za darmo? (fot. MPK Poznań)

• Zwolnienie z opłat w praktyce miałoby funkcjonować na takich samych zasadach co zwolnienie z opłat ze względu na wiek, tylko, że ta propozycja miałaby ograniczenie terytorialne.

• Strefa "0" ma się pokrywać obszarem ze strefą "tempo 30".

• Radni PiS liczą na poparcie tego projektu ze strony innych klubów.

Strefa "0" miałaby swoim zasięgiem obejmować ścisłe centrum Poznania od strony ronda Kaponiera do ul. Garbary, oraz między ulicami Solną a Królowej Jadwigi.

Jak podkreśliła w poniedziałek na konferencji prasowej radna PiS Klaudia Strzelecka, pomysł utworzenia takiej strefy mimo, że już od lat pojawia się w przestrzeni publicznej, nigdy jeszcze nie spotkał się z konkretną propozycją, ani dyskusją na szczeblu komisji Rady Miasta Poznania.

Radna tłumaczyła, że "jednym z powodów, dla których chcielibyśmy wprowadzania tej strefy jest obowiązująca na tym obszarze strefa tempo 30, czyli strefa z której chcemy wyprowadzać ruch samochodowy".

"Zależy nam na tym, aby w tym ścisłym centrum samochodów było jak najmniej, więc wychodzimy naprzeciw mieszkańcom i chcemy dać im coś w zamian - nie tylko zabierać miejsca parkingowe, ale dzięki bezpłatnej komunikacji +uprzyjemnić+ im trochę te zmiany w centrum" - mówiła.

Strzelecka wskazała także, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej w centrum byłoby też wielkim ułatwieniem dla turystów. "Ta strefa jest ściśle turystyczna i np. osoby odwiedzające Poznań nie miałyby problemów z biletami. Byłoby to też dla nich ułatwienie, żeby przemieścić się z jednego końca, czy np. z dworca, na drugi koniec" - zaznaczyła.

Zwolnienie z opłat w praktyce - jak tłumaczyła - miałoby funkcjonować na takich samych zasadach co zwolnienie z opłat ze względu na wiek, tylko, że ta propozycja miałaby ograniczenie terytorialne, podobne do funkcjonujących już obecnie stref A, B, C - na których obowiązują różne stawki biletów.

Radny PiS Mateusz Rozmiarek podkreślił, że "najważniejsze w tym projekcie są jednak koszty i doskonale zdajemy sobie z tego sprawę". Radni zwrócili z pytaniem w tej kwestii do Zarządu Transportu Miejskiego.

"ZTM odpisał, że nie jest w stanie nam udzielić jakiejkolwiek informacji, ponieważ nasza propozycja jest całkowicie innowacyjna i absolutnie nie wyobrażają sobie jak ją wdrożyć. A naszym zdaniem rozwiązanie jest bardzo proste - można albo na tym obszarze wyłączyć automaty i czytniki kart, albo czytnik mógłby liczyć przejazd za 0 zł" - podkreślił Rozmiarek.

Jak mówił, radni PiS liczą na poparcie tego projektu ze strony innych klubów. Wskazał, że niedawno także one wychodziły ze swoimi propozycjami wprowadzania bezpłatnych przejazdów.

Obecny na konferencji prasowej poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał, że o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w dużych miastach mówił na niedawnej konwencji programowej sam przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Jak zaznaczył poseł, propozycja radych PiS to wyraz "pomocy" dla PO, która "być może nie usłyszała słów pana przewodniczącego Schetyny o tej bezpłatnej komunikacji".

"Do tej pory nikt z radnych Platformy się tym nie zajmował, więc nasza propozycja jest takim wyciągnięciem pomocnej dłoni i liczymy, że radni Platformy i prezydent Jaśkowiak wsłuchają się w głos przewodniczącego Schetyny i ten głos w swoich działaniach uwzględnią" - powiedział.

Radni PiS chcą złożyć projekt uchwały dotyczący wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w strefie "0" w trakcie sesji rady miasta 21 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE