PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań wyposaża szkoły w wiaty i stojaki rowerowe

  • bad    24 sierpnia 2015 - 15:45
Poznań wyposaża szkoły w wiaty i stojaki rowerowe
3-4 km jazdy rowerem daje dzieciom minimum ruchu. Fot. poznan.pl

13 poznańskich szkół zostanie wyposażonych w stojaki rowerowe i wiaty. W ten sposób miasto chce promować wśród młodzieży rower jako wygodny i ekologiczny środek transportu. Wraz z poznańską policją będzie też uczyć młodzież podstaw bezpieczeństwa.
- Od pierwszego września obserwujemy bardzo duży wzrost ilości samochodów w mieście. To efekt zjawiska taxi-mama, taxi-tata, czyli dowożenia dzieci do szkół, na zajęcia pozalekcyjne, do domu. To bardzo absorbuje rodziców czasowo i generuje korki - tłumaczy prezydent Jacek Jaśkowiak.Samodzielne dojeżdżanie do szkoły ma ograniczyć ten problem. Ponadto, jak zauważył prezydent, jest też bardzo ważne edukacyjne.

- To wyrabia w dziecku samodzielność, odpowiedzialność. Poza tym 3-4 km jazdy rowerem daje dzieciom minimum ruchu i to na świeżym powietrzu, co jak wiadomo doskonale hartuje organizm. Dzieci będą dzięki temu zdrowsze - przekonywał prezydent.

13 placówek, gdzie pojawią się nowe stojaki rowerowe

Program rozwoju infrastruktury rowerowej przy szkołach został przygotowany we współpracy z samorządowcami z Niemiec i Holandii. Na początek wybrane zostały te szkoły, gdzie ruch rowerowy jest duży i brakuje miejsc do zaprakowania roweru.

- To bardzo często stanowi barierę - przyznaje oficer rowerowy Wojciech Makowski - dzięki stojakom rower będzie bezpieczny. Będziemy montować stojaki u-kształtne, do których można przypiąć ramę. Stojaki na koło są mniej pewne, bo koło łatwo zdemontować. Wiaty będą stanowiły dodatkową ochronę przed deszczem.

Wytypowane przez miasto szkoły zobowiązane są do realizowania programu edukacyjnego, m.in. w zakresie bezpiecznej jazdy. Jedną z 13 placówek, gdzie już wkrótce pojawią się nowe stojaki jest Gimnazjum nr 60 przy ul. Bukowskiej.

- Dziecko musi umieć poruszać się po mieście, wiedzieć, gdzie są ścieżki rowerowe, jak jeździć bezpiecznie, jak udzielać pierwszej pomocy. Wraz z policją będziemy prowadzić zajęcia w tym zakresie - mówi Zofia Bajewska, wicedyrektor szkoły - Jest to świetna inicjatywa. Cieszyć się będą przede wszystkim uczniowie, którzy w przeprowadzonych przez nas ankietach zadeklarowali chęć dojeżdżania rowerem do szkoły. Ich głos został wysłuchany.

Obecnie w Gimnazjum nr 60 jest 10 stojaków, do każdego można przypiąć dwa rowery. We wrześniu pojawi się 9 kolejnych oraz wiata, na której zamontowana będzie kamera.

Program obejmuje głównie gimnazja.

- Dzieci w tym wieku są w stanie odpowiedzialnie i bezpiecznie dojechać rowerem do szkoły - mówił prezydent Jaśkowiak - Jeśli na tym etapie edukacji wyrobimy w młodych ludziach ten nawyk, to będą to kontynuować w dalszym życiu, dojeżdżać na uczelnię czy do pracy.

Prezydent liczy, że 13 pierwszych szkół objętych programem da dobry przykład i w przyszłym roku podobną akcję będzie można przeprowadzić w szerszym wymiarze. Tutaj bardzo ważny jest też rozwój sieci ścieżek rowerowych. Jeszcze w tym roku ma powstać projekt nowego programu rowerowego na lata 2016 - 2022, w którym wyszczególnione będzie jakie trasy, gdzie i w jakim czasie zostaną zbudowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.