PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań z blisko 110 mln zł unijnej dotacji na tramwaj na Naramowice

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 16:22
Poznań z blisko 110 mln zł unijnej dotacji na tramwaj na Naramowice
Podpisanie umowy na dofinansowanie trasy tramwajowej na Naramowice (fot.poznan.pl)

Prawie 110 mln zł z UE dostanie Poznań na budowę nowej linii tramwajowej do osiedla Naramowice. Długość nowej linii wyniesie prawie 3,3 km; inwestycja będzie gotowa w 2022 r.
Koszt przedsięwzięcia przekracza 264 mln zł. Najważniejszym elementem inwestycji jest budowa linii tramwajowej od istniejącej pętli Wilczak do osiedla Naramowice. W ramach przedsięwzięcia powstanie również wiadukt tramwajowy nad ul. Lechicką.

Umowę w sprawie unijnego dofinansowania podpisał w czwartek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu prezydent miasta Jacek Jaśkowiak z dyrektorem Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysławem Gorgolem.

Przedsięwzięcie jest największym realizowanym przez stolicę Wielkopolski projektem dotyczącym transportu publicznego, który uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020).

Nowa trasa tramwajowa o długości 3,27 km będzie prowadzić od pętli tramwajowej Wilczak, wzdłuż ul. Naramowickiej i planowanej ul. Nowej Naramowickiej, do przystanku czołowego w sąsiedztwie ul. Błażeja. W ramach inwestycji przewidywany jest także remont odcinka ul. Naramowickiej od ul. Serbskiej do ul. Lechickiej, oraz budowa ul. Nowej Naramowickiej od ul. Łużyckiej do ul. Nowej Stoińskiego. Łącznie powstanie 7,5 km nowych dróg.

Poza budową torowiska tramwajowego i ul. Nowej Naramowickiej planowana jest także budowa wiaduktu nad ul. Lechicką, sieci trakcyjnej, nowych przystanków, parkingów rowerowych oraz instalacja monitoringu.

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że głównym celem inwestycji jest stworzenie nowego połączenia szybką i ekologiczną komunikacją tramwajową pomiędzy dzielnicą mieszkaniową na Naramowicach a centrum miasta. Publiczny transport zbiorowy m.in. dzięki skróceniu czasu podróży ma być bardziej konkurencyjny w stosunku do komunikacji indywidualnej.

"Jestem przekonany, że ten projekt będzie wzorcowy, oddany przed terminem i w założonym budżecie. Prace budowlane rozpoczną się w połowie przyszłego roku, będziemy się starali, by były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców" - powiedział Jaśkowiak.

Projektem, który łączy się z budową tramwaju wzdłuż ul. Naramowickiej jest budowa węzła drogowego "Nowa Naramowicka" w miejscu skrzyżowania ul. Naramowickiej i ul. Lechickiej, dla którego Miasto Poznań uzyskało już dofinansowanie na kwotę 46,2 mln zł - także ze środków POIiŚ 2014-2020.

"Dobra infrastruktura komunikacyjna to zdrowy kręgosłup miasta, dlatego podpisanie umowy to dla nas wszystkich wielka rzecz. To już kolejne dofinansowanie, które trafi do Poznania i dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o dobro wspólne, dobro poznaniaków" - powiedział w czwartek wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Jak podkreślił obecny na uroczystości wiceminister rozwoju Witold Słowik, dzięki środkom unijnym Poznań ma szansę na dalszy rozwój z korzyścią dla komfortu życia mieszkańców.

"Dla Poznania, oprócz dzisiejszej umowy, zagwarantowaliśmy już dofinansowanie dla sześciu inwestycji z zakresu transportu publicznego. Obejmują one zakup nowych tramwajów i modernizację prawie 12 km linii tramwajowej" - dodał.

Do tej pory w województwie wielkopolskim dofinansowano z POIiŚ kwotą 4,6 mld zł w sumie 124 projekty. Wśród nich są m.in. odcinki ekspresowej S5 czy obwodnice Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina w ciągu S11. MR podało w czwartek, że w 2018 planowane jest podpisanie kolejnych umów w różnych sektorach, m.in. z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w Turku, Wolsztynie, Wągrowcu i Kępnie. (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.