PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań zaoferował mieszkania rodzinom z Mariupola

 • JS    27 czerwca 2017 - 19:53
Poznań zaoferował mieszkania rodzinom z Mariupola
Powitanie rodzin z Mariupola w lipcu 2016 r. (fot. poznan.pl)

Polskie rodziny, które przed rokiem przyjechały do Poznania z Mariupola na Ukrainie, nie pozostaną bez wsparcia miasta. Tym, które potrzebują pomocy lokalowej, zaproponowano mieszkania.
• Od lipca ubiegłego roku do marca br. miasto przyznało rodzinom zasiłki i świadczenia na łączną kwotę przekraczającą 270 000 zł.

• Żadna z rodzin nie została bez pomocy. Miasto zaproponowało im mieszkania. Największe, liczące 105 metrów kwadratowych przy ul. Chełmońskiego 1 - wielopokoleniowej rodzinie składającej się w zasadzie z dwóch rodzin: dziadków oraz ich dzieci z wnukami.

 

W lipcu ubiegłego roku do Poznania przyjechało z Mariupola osiem rodzin polskiego pochodzenia, posiadających Kartę Polaka. Zostały one otoczone przez miasto programem umożliwiającym integrację ze społecznością lokalną i samodzielne życie w Poznaniu.

- Wszystkie rodziny były poinformowane o tym, że pogram ich wsparcia będzie trwał maksymalnie 1 rok, a specjalne, dedykowane wsparcie finansowe, po okresie pierwszych trzech miesięcy od przyjazdu będzie systematycznie maleć, tak aby stały się jak najszybciej samodzielne i niezależne - przypomina Agnieszka Awzan-Spychalska, kierownik Oddziału Organizacji i Wspierania Inicjatyw Społecznych Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Polacy z Mariupola po przyjeździe zasiedlili mieszkania wyszukane przez pracowników Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, którzy obejrzeli kilkadziesiąt lokali z zasobu komunalnego, Skarbu Państwa, jak i z wolnego rynku.

Mieszkania, które udało się pozyskać zostały w ramach wolontariatu pracowników Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych - w zależności od potrzeb - odświeżone, odmalowane oraz dokładnie wysprzątane. Przed przyjazdem rodzin doposażono je w nowy sprzęt AGD, meble, kompletne zestawy pościelowe, zestawy garnków, przybory kuchenne oraz środki czystości, które stały się ich własnością.

- Wszystkim rodzinom po przyjeździe przyznano specjalnie dedykowanych opiekunów z MOPR, którzy pomagają w załatwieniu wszelkich formalności urzędowych m.in. w PUP, Wydziale Spraw Obywatelskich i PCŚ, a także pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pomoc trwa do dziś - mówi Agnieszka Awzan-Spychalska.

Opieka sprawowana przez MOPR umożliwia także usamodzielnienie się. Jego efektami są znalezienie pracy przez dorosłych oraz podjęcie nauki przez dzieci, które uczęszczają do poznańskich przedszkoli i szkół. Każda z rodzin miała również możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć języka polskiego, organizowanych przez Migrant Info Point.

Od lipca ubiegłego roku do marca br. miasto przyznało rodzinom zasiłki i świadczenia na łączną kwotę przekraczającą 270 000 zł. 

- Oprócz tego otrzymały one bony od naszych partnerów (Ikea, Castorama, Leroy Merlin, PSS Społem) na łączną kwotę 54 300 zł - dodaje Awzan - Spychalska.

Dziś (27 czerwca) dwie spośród ośmiu rodzin polskich rodzin przybyłych do Poznania z Mariupola mają stabilną sytuację mieszkaniową i nie oczekują od miasta wsparcia w tym zakresie. Pozostałe nadal z niego korzystają.

- W perspektywie kończących się rocznych umów najmu i braku oznak usamodzielnienia rodzin podjęte zostały kroki zmierzające do indywidualnego wypracowania z każdą z nich nowych rozwiązań lokalowych. Brane były pod uwagę ich potrzeby, oczekiwania oraz możliwości finansowe - tłumaczy Agnieszka Awzan - Spychalska i dodaje, że nad ich opracowaniem pracuje bezpośrednio z zainteresowanymi Biuro Spraw Lokalowych we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych, Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej i Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami UMP.

Żadna z rodzin nie została bez pomocy. Miasto zaproponowało im mieszkania. Największe, liczące 105 metrów kwadratowych przy ul. Chełmońskiego 1 - wielopokoleniowej rodzinie składającej się w zasadzie z dwóch rodzin: dziadków oraz ich dzieci z wnukami. Lokal jest gotowy do zamieszkania. Trzem rodzinom zaproponowano lokale o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, przy ul. Sikorskiego 11, w nieruchomości, w której miasto posiada udziały we współwłasności. Dwa lokale są obecnie remontowane i będą gotowe do zasiedlenia pod koniec sierpnia. Piąta rodzina - po analizie merytorycznej  - została ujęta na liście mieszkaniowej na ten rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.