Poznań zgasi reklamy

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 17-05-2011
  • drukuj
Urzędnicy będą sprawdzać luksomierzem świetlne reklamy zawieszone w Poznaniu. Te, których jasność przekroczy normy zostaną zdemontowane.
Poznań zgasi reklamy

Reklamowe ekrany oparte na diodach LED wyrastają przy ruchliwych trasach i w miastach jak grzyby po deszczu – informuje „Rzeczpospolita”.

Ich intensywne światło przeszkadza przede wszystkim kierowcom, ale także i przechodniom oraz mieszkańcom okolicznych domów.

Urzędnicy z Poznania znaleźli na to sposób. Postanowili zbadać, czy przynajmniej część legalnie wiszących ekranów nie łamie prawa, emitując zbyt jasne światło. Zajęli się tym naukowcy z Politechniki Poznańskiej.

Okazało się, że po przebadaniu połowy rozmieszczonych w mieście reklam większość z nich świeciła zbyt jasno. Minimalny poziom tzw. luminancji, która może w nocy oddziaływać na kierowców, to według naukowców 400 kandeli na m kw. (strumień światła mierzony w kącie widzenia).


Tymczasem reklamy emitowały światło o wartościach 2 tys. a w skrajnych przypadkach nawet 8 tys. kandeli. Poznańscy urzędnicy sami zajmą się teraz systematyczną kontrolą jasności reklamowych ekranów – informuje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

no to jak URZĘDNICY będa sprawdzać to będzie jak zwykle "normalnie" Pomiary może robić osoba z uprawnieniami. Znów ktos nagina przepisy

Zyga, 2011-05-17 12:01:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE