PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań znalazł sposób, by mieć nowoczesną halę widowiskową

  • pt    25 września 2017 - 12:39
Poznań znalazł sposób, by mieć nowoczesną halę widowiskową
Hala Arena wymaga remontu (fot.poznan.pl)

Poznań prowadzi rozmowy ze spółką Międzynarodowe Targi Poznańskie w sprawie przejęcia przez nią zarządzania halą Arena. Takie rozwiązanie ma sprawić, że już za dwa-trzy lata ten jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Poznania stanie się nowoczesnym miejscem, w którym odbywać się będą duże imprezy sportowe i kulturalne.
• Poznań nie ma dzisiaj nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej jak Kraków, Gdańsk czy Łódź.

• Wybudowana na początku lat 70. ubiegłego stulecia Arena wymaga dużych nakładów i kompleksowej renowacji.

• Zdaniem prezydenta Jacka Jaśkowiaka MTP są w stanie nie tylko zmodernizować Arenę i podnieść jej standard, lecz również przejąć odpowiedzialność za organizowanie różnorodnych imprez.

- Politykę miasta kształtują nie tylko urzędnicy, ale też podmioty, w które miasto jest zaangażowane kapitałowo. Musimy szukać takich rozwiązań, by - z jednej strony - rozwijać spółki miejskie, ale również szukać efektów synergii i dobrej współpracy. Dlatego prowadzimy rozmowy z MTP dotyczące przejęcia przez tę spółkę odpowiedzialności za ten historyczny i o dużym znaczeniu dla Poznania obiekt - tłumaczy prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Potrzeba nakładów

 Wybudowana na początku lat 70. ubiegłego stulecia hala wymaga dużych nakładów i kompleksowej renowacji, by mogła stać się funkcjonalnym obiektem, w którym można organizować duże imprezy - nie tylko sportowe i kulturalne. Najpierw jednak trzeba spełnić zalecenia i nakazy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego  oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W lutym zarządzające obecnie obiektem Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) zmuszone były odwołać zaplanowane w Arenie imprezy masowe ze względu na negatywną opinię PSP. Imprezy masowe wróciły do hali po trzech miesiącach przerwy, wykorzystanej na przeprowadzenie niezbędnych prac.

- Pomimo przeprowadzonych od lutego do maja przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie prac remontowych, wciąż jest kilka wymogów dotyczących wszystkich istniejących systemów bezpieczeństwa, do których należy się dostosować. 29 sierpnia PIM rozstrzygnęły przetarg na przeprowadzenie ostatnich prac, związanych z dostosowaniem Areny do przepisów przeciwpożarowych - informuje Błażej Daracz, rzecznik prasowy POSiR.

Dodaje, że POSiR do 20 września zmodernizuje również instalację hydrantową hali.

W Arenie prowadzone są równolegle inne prace. W tym roku spełnienie zaleceń PINB i Straży Pożarnej będzie kosztowało ok. 6,5 mln zł. Zaplanowane na kilka najbliższych lat prace związane z modernizacją hali, które spełniłyby przede wszystkim zalecenia PINB, zostały wycenione przez POSiR na ponad 27 mln zł. Wszystkie te inwestycje to jednak kropla w morzu potrzeb, których spełnienie mogłoby uczynić z Areny nowoczesny obiekt.

Cel: poprawa

Zdaniem prezydenta Jacka Jaśkowiaka MTP są w stanie nie tylko zmodernizować Arenę i podnieść jej standard, lecz również - przez przejęcie odpowiedzialności za organizowanie różnorodnych imprez - rozszerzyć ofertę tego obiektu. Potwierdza to zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski.

- MTP mają doświadczenie w udostępnianiu przestrzeni na zasadach komercyjnych. Uznaliśmy więc, że warto je wykorzystać. Jest przestrzeń do współpracy i szukamy dla niej formuły prawnej. Rozważamy wieloletnią dzierżawę, aport do spółki, albo taką formułę, w której funkcjonuje Marcelin Management i Stadion, a więc umowę operatorską - wyjaśnia.

Cel jest prosty: poprawa stanu obecnego.

- Chcemy ją osiągnąć profesjonalnym zarządzaniem, modernizacją, która poprawi standard i funkcjonalność obiektu, przystosowując go do potrzeb organizacji imprez targowych czy kongresów. Arena ma być  też odpowiednim miejscem na organizację koncertów i imprez sportowych, który zapewni lepsze warunki publiczności liczącej do 6 tysięcy osób - mówi prezydent Jaśkowiak.

- Póki trwają przygotowania do inwestycji w postaci nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej, zmodernizowanie Areny wydaje się najlepszym rozwiązaniem - dodaje prezydent.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Józef, 2017-09-26 09:39:53

    To może i niezły pomysł, ale Poznań potrzebuje dużej i wielofunkcyjnej hali na kilkanaście tysięcy osób. W "Arenie" zmieści się pewnie max 4 tys plus osoby na parkiecie - ale wówczas nie będzie meczów. Dopóki nie będzie porządnej hali, Poznań będzie w II lub III lidze. Nie rozwiną się takż...e gry zespołowe - p. ręczna, koszykówka, siatkówka  rozwiń