PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznańska aglomeracja wprowadza identyfikację pojemników na odpady

  • PAP    28 grudnia 2014 - 17:25
Poznańska aglomeracja wprowadza identyfikację pojemników na odpady

fot.fotolia

Od 1 stycznia w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach wchodzą zmiany dotyczące wywozu odpadów. Wprowadzony zostanie Systemu Identyfikacji Pojemników (SIP); ma on poprawić m.in. terminowość odbioru śmieci. System wymaga zmiany ok. 100 tys. pojemników.
Zmiany wprowadza Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. ZM GOAP swoim zasięgiem obejmuje teren Poznania i ośmiu gmin, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.

Jak powiedział rzecznik prasowy ZM GOAP Walerian Ignasiak, firmy odbierające odpady kończą wymianę pojemników; według umowy mają czas do 29 grudnia.

"Mogą się zdarzyć pewne nieprawidłowości, bo to ok. 100 tys. pojemników. Liczymy, że odsetek nieprawidłowości będzie mały, ale w przypadku kilkuset nieruchomości mogą wystąpić utrudnienia, które będą usuwane na bieżąco" - dodał Ignasiak.

SIP będzie działał dzięki umieszczaniu elektronicznych chipów w pojemnikach na odpady i kodom kreskowym naklejanym na worki. SIP ma umożliwić kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorować ilość śmieci i sposób ich zagospodarowania.

Ignasiak wyjaśnił, że zmiany obejmą przede wszystkim mieszkańców domów jednorodzinnych. "System identyfikacji odpadów powoduje, że na worki z segregowanymi odpadami trzeba będzie naklejać kody kreskowe, które są już im dostarczane" - tłumaczył Ignasiak.

Mieszkańcy bloków nie mają takiego obowiązku. Ich pojemniki na śmieci będą za to lepiej oznakowane i wyposażone w specjalne chipy. Dzięki kodom kreskowym i chipom będzie wiadomo skąd zostały zabrane odpady i gdzie trafią.

Ignasiak dodał, że plusem nowego systemu jest możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy firma odebrała odpady i czy zrobiła to zgodnie z harmonogramem. "Teraz często przy reklamacjach pojawiają się problemy - co innego mówi firma, a co innego właściciel nieruchomości" - powiedział.

Zmiany są związane z rozstrzygniętymi w czerwcu br. przetargami na wywóz opadów z terenów ZM GOAP. W 4 z 22 sektorów, na jakie podzielono Poznań i okoliczne gminy, odbiór śmieci będzie odpowiadało konsorcjum FB Serwis, a w pozostałych 18 konsorcjum Remondis Sanitech.

Wymiana pojemników i zmiany w gospodarce odpadami nie spowodują podwyżek opłat za wywóz śmieci. Na terenie ZM GOAP miesięczna opłata od osoby wynosi 12 zł za śmieci segregowane i 20 zł za odpady zmieszane.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • dajan55, 2015-01-03 15:25:09

    Właśnie ! - gminy słabo dbają o swoją własność czyli śmieci - w Pruszkowie np. walają się w mieście na prawie każdej wolnej działce jak również na peryferiach.A przecież nie ważne czy to działka prywatna czy nie ( jak się miasto próbuje tłumaczyć). Śmieci WSZYSTKIE należą do miasta .Ale muszą to z...rozumieć również ci którzy się tym zajmują.A z tym niestety ciężko. Inna sprawa że z opłatami za śmieci jest tak jak z abonamentem RTV. Płacą emeryci i ci co im leży na sercu aby w miastach było czysto - ale niestety jest ich stosunkowo za mało !  rozwiń
  • podatnik, 2015-01-02 22:10:11

    Pojemniki zamykane na kłódki, teraz z kodami i chipami a po lasach i rowach przybywa "własności gminnej" w zastraszającym tempie. Gdzie można skarżyć gminę o brak dbałości o jej własność? Nigdzie?