Poznańska aglomeracja wprowadza identyfikację pojemników na odpady

Od 1 stycznia w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach wchodzą zmiany dotyczące wywozu odpadów. Wprowadzony zostanie Systemu Identyfikacji Pojemników (SIP); ma on poprawić m.in. terminowość odbioru śmieci. System wymaga zmiany ok. 100 tys. pojemników.
Poznańska aglomeracja wprowadza identyfikację pojemników na odpady
fot.fotolia

Zmiany wprowadza Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. ZM GOAP swoim zasięgiem obejmuje teren Poznania i ośmiu gmin, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.

Jak powiedział rzecznik prasowy ZM GOAP Walerian Ignasiak, firmy odbierające odpady kończą wymianę pojemników; według umowy mają czas do 29 grudnia.

"Mogą się zdarzyć pewne nieprawidłowości, bo to ok. 100 tys. pojemników. Liczymy, że odsetek nieprawidłowości będzie mały, ale w przypadku kilkuset nieruchomości mogą wystąpić utrudnienia, które będą usuwane na bieżąco" - dodał Ignasiak.

SIP będzie działał dzięki umieszczaniu elektronicznych chipów w pojemnikach na odpady i kodom kreskowym naklejanym na worki. SIP ma umożliwić kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorować ilość śmieci i sposób ich zagospodarowania.

Ignasiak wyjaśnił, że zmiany obejmą przede wszystkim mieszkańców domów jednorodzinnych. "System identyfikacji odpadów powoduje, że na worki z segregowanymi odpadami trzeba będzie naklejać kody kreskowe, które są już im dostarczane" - tłumaczył Ignasiak.

Mieszkańcy bloków nie mają takiego obowiązku. Ich pojemniki na śmieci będą za to lepiej oznakowane i wyposażone w specjalne chipy. Dzięki kodom kreskowym i chipom będzie wiadomo skąd zostały zabrane odpady i gdzie trafią.

Ignasiak dodał, że plusem nowego systemu jest możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy firma odebrała odpady i czy zrobiła to zgodnie z harmonogramem. "Teraz często przy reklamacjach pojawiają się problemy - co innego mówi firma, a co innego właściciel nieruchomości" - powiedział.

Zmiany są związane z rozstrzygniętymi w czerwcu br. przetargami na wywóz opadów z terenów ZM GOAP. W 4 z 22 sektorów, na jakie podzielono Poznań i okoliczne gminy, odbiór śmieci będzie odpowiadało konsorcjum FB Serwis, a w pozostałych 18 konsorcjum Remondis Sanitech.

Wymiana pojemników i zmiany w gospodarce odpadami nie spowodują podwyżek opłat za wywóz śmieci. Na terenie ZM GOAP miesięczna opłata od osoby wynosi 12 zł za śmieci segregowane i 20 zł za odpady zmieszane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Właśnie ! - gminy słabo dbają o swoją własność czyli śmieci - w Pruszkowie np. walają się w mieście na prawie każdej wolnej działce jak również na peryferiach.A przecież nie ważne czy to działka prywatna czy nie ( jak się miasto próbuje tłumaczyć). Śmieci WSZYSTKIE należą do miasta .Ale muszą to z...rozumieć również ci którzy się tym zajmują.A z tym niestety ciężko. Inna sprawa że z opłatami za śmieci jest tak jak z abonamentem RTV. Płacą emeryci i ci co im leży na sercu aby w miastach było czysto - ale niestety jest ich stosunkowo za mało ! rozwiń

dajan55, 2015-01-03 15:25:09 odpowiedz

Pojemniki zamykane na kłódki, teraz z kodami i chipami a po lasach i rowach przybywa "własności gminnej" w zastraszającym tempie. Gdzie można skarżyć gminę o brak dbałości o jej własność? Nigdzie?

podatnik, 2015-01-02 22:10:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE