PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznańska Kolej Metropolitalna: pierwsze pociągi pojadą na wiosnę 2018 r.

  • Michał Wroński    22 listopada 2017 - 13:30
Poznańska Kolej Metropolitalna: pierwsze pociągi pojadą na wiosnę 2018 r.
Połączenia w ramach PKM obsługiwać będą Koleje Wielkopolskie. (fot. www.umww.pl)

W pierwszej połowie przyszłego roku w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej uruchomione zostaną 23 pary pociągów na liniach do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina. Taką zapowiedź padła podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim w Poznaniu. Udział w nim wzięli Wojciech Jankowiak - wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania i Jan Grabkowski - starosta poznański, reprezentujący Stowarzyszenie Metropolia Poznań.
• Poznańska Kolei Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu wojewódzkiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Poznania i powiatu poznańskiego, a także oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

• Uruchomienie PKM następować będzie etapami, począwszy od drugiego kwartału 2018 roku. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii przez PKP PLK.

• Koszty PKM będą ponoszone wspólnie przez samorząd województwa (40 proc.) oraz powiaty i gminy położone wzdłuż poszczególnych linii kolejowych (odpowiednio 20 i 40 proc.).

Jak zapowiedział wicemarszałek Wojciech Jankowiak pociągi na czterech liniach zostaną uruchomione w marcu, a „najpóźniej czerwcu 2018 roku”

- Istotą powodzenia tego projektu jest współfinansowanie połączeń solidarnie i takie stanowisko podzielają wszyscy zainteresowani. W grudniu tego roku podpiszemy z samorządami porozumienie w tej sprawie, a do końca stycznia przyszłego roku umowy. To optymalny model i cieszę się, że udało nam się go zgodnie wypracować – stwierdził Jankowiak.

Komentując sprawę prezydent Jaśkowiak podkreślił, iż udało się udowodnić, że można się porozumieć w gronie wszystkich samorządów.

- Musimy bazować na solidarności i sprawiedliwie dzielić koszty. Tylko takie zaangażowanie zagwarantuje poprawę jakości przemieszczania się koleją w ramach metropolii, odciąży drogi i wspomoże ochronę środowiska”.

Czytaj : Pomorska Kolej Metropolitalna: 1 września ruszają regularne kursy

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W godzinach szczytu pociągi mają tam kursować co 30 minut.

W pierwszej etapie pociągi PKM pojadą do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. W drugim etapie (2019 – 2021) do systemu mają być sukcesywnie włączane połączenia na zmodernizowanych liniach kolejowych - do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.).

Realizacja projektu ma na celu zwiększenie integracji jednostek samorządu terytorialnego tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Poznania, podniesienie jakości i komfortu podróżowania w obrębie Metropolii Poznań oraz - poprzez preferowanie ekologicznego transportu kolejowego - zmniejszenie natężenia indywidualnego ruchu samochodowego w obrębie Poznania.

Czytaj : Pomorska Kolej Metropolitalna po roku działalności

Rolę organizatora PKM pełnić będzie marszałek województwa. Realizacją zajmą się podległe samorządowi województwa Koleje Wielkopolskie, zaś funkcję koordynatora działań informacyjno – promocyjnych przedsięwzięcia pełnić będzie Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Na początku przyszłego roku planowane jest podjęcie stosownej uchwały przez Radę Metropolii oraz podpisanie porozumień o współdziałaniu między województwem wielkopolskim, Stowarzyszeniem Metropolia Poznań, Poznaniem, powiatem poznańskim i jednostkami samorządu terytorialnego położonymi wzdłuż wytypowanych linii. W pierwszej połowie 2018 roku marszałek województwa planuje też podpisanie z jednostkami samorządu terytorialnego położonymi wzdłuż czterech linii kolejowych, dwustronnych umów dotacyjnych , szczegółowo określających kwestie rozliczeń związanych z funkcjonowaniem PKM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.