PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznańska spalarnia już przyjmuje śmieci

 • PAP/JL    5 kwietnia 2016 - 07:15
Poznańska spalarnia już przyjmuje śmieci
Do poznańskiej spalarni docierają pierwsze śmieci. Fot, Poznań.pl

Do spalarni docierają pierwsze tony śmieci. W najbliższych dniach ma się rozpocząć tzw. gorący rozruch instalacji.
Oficjalne otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPOK) nastąpi w listopadzie. Wartość inwestycji realizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego to 725 mln zł.

Docelowo w spalarni utylizowanych ma być 210 tys. ton odpadów rocznie, dostarczanych przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Spalarnia ma obsługiwać mieszkańców stolicy Wielkopolski i okolicznych gmin.

Prace budowlane trwały 21 miesięcy. W styczniu rozpoczęła się faza tzw. zimnego rozruchu instalacji, który polega na sprawdzeniu poprawności funkcji elektrycznych, mechanicznych i logistycznych systemu.

W najbliższych dniach ma się rozpocząć gorący rozruch spalarni, czyli termiczne przetwarzanie odpadów.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów realizowana jest przez firmę SITA Zielona Energia, która eksploatować będzie spalarnię przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomość wraz z instalacją zostanie przekazana Poznaniowi.

Spalarnia jest częścią budowanego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami. Cały projekt kosztuje ponad 1 mld zł. To największy projekt inwestycyjny Poznania i pierwsza inwestycja na taką skalę realizowana w Polsce przez samorząd w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • OBYWATEL, 2016-04-05 17:31:46

  Tak to jest. Mamy elektrociepłownię, śmierdzącą oczyszczalnię ścieków, fabryczkę środków owadobójczych a przy okazji,bez zgody mieszkańców uszczęśliwiono nas spalarnią. Jesteśmy obiektem ogromnego eksperymentu. Kto zbada wszelkie zagrożenia środowiskowe tych "proekologicznych" inwestycji ...na nasze zdrowie i naszych rodzin. Podobno badania będa prowadzić inwestorzy tych obiektów. !!To jest dopiero farsa.! Bedziemy truci w majestacie prawa. Nie mniej dramatyczną sytuacją bedzie prowadzenie kontroli Spalarni przez Inspektorat Ochrony Srodowiska,który przez przeszło pół roku nie ustalił kto zatruł rzekę Wartę i doprowadził do katastrofy ekologicznej.KTO NAS OBRONI  rozwiń
 • Starsza, 2016-04-05 15:48:56

  Czy to możliwe aby w Suchym Lesie coraz bardziej śmierdziało? Bo nie da się już tam zyć...!