PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański GOAP za wywóz śmieci zapłaci znacznie więcej niż zakładał

  • pap    6 czerwca 2014 - 19:26
Poznański GOAP za wywóz śmieci zapłaci znacznie więcej niż zakładał

O 64,6 mln zł więcej niż zakładano zapłaci Poznań i osiem gmin za wywóz odpadów. W piątek związek międzygminny rozstrzygnął przetargi ws. odpadów. Związek uspokaja, że liczył się z takim rozstrzygnięciem i zapewnia, że mieszkańcom nie grożą podwyżki.
W piątek Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej rozstrzygnął przetargi na wywóz opadów z Poznania i ośmiu gmin, tworzących związek.

ZM GOAP zapłaci w ciągu trzech lat za wywóz odpadów ponad 155 mln zł. To więcej, niż pierwotnie przewidywano. ZM GOAP przed rozstrzygnięciem przetargów chciał na ten cel przeznaczyć ok. 90,7 mln zł.

"Komisja przetargowa po przenalizowaniu ofert wystąpiła do zmawiającego o zwiększenie dostępnej kwoty. Było to możliwe, bo zachowaliśmy rezerwę. Wszystko mieści się w budżecie, jak i wieloletnim planie finansowym związku" - powiedział w piątek PAP dyrektor biura ZM GOAP Przemysław Gonera.

Zapewnił również, że sytuacja finansowa związku jest stabilna i mieszkańcom nie grożą podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych.

W piątek rozstrzygnięto w sumie dwa przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Pierwszy dotyczył 10, a drugi 12 sektorów z 22, na które podzielono miasto Poznań i osiem gmin tworzących związek.

W przetargach oferty złożyło w sumie siedem różnych firm i konsorcjów. W piątek ogłoszono wyniki.

Opadami w aglomeracji zajmą się łącznie trzy konsorcja. W przeważającej liczbie sektorów zwyciężyła oferta konsorcjum firm: Remondis Sanitech, Alkom, PUK Zys, EKO-TOM, Hemar, Ordo, Sita Zachód oraz VIKOM. Firmy te odbiorą odpady z 17 spośród 22 sektorów.

"Decydującym kryterium była cena i to konsorcjum zaproponowało najlepszą ofertę w większości sektorów" - powiedział Gonera.

Jak poinformował rzecznik ZM GOAP Walerian Ignasiak, uczestniczące w przetargach firmy mają 10 dni na zaskarżenie wyników do Krajowej Izby Odwoławczej.

Konsorcja, które zwyciężyły w przetargach zajmą się wywożeniem odpadów z terenów ZM GOPA od 1 stycznia przyszłego roku. Umowa podpisana będzie na trzy lata.

Związek swoim zasięgiem obejmuje teren, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.

Od 1 lipca 2013 roku gminy przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Są m.in. ustawowo zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypiska

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.