PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznański Rower Miejski bije rekordy frekwencji

 • MN    8 września 2016 - 15:37
Poznański Rower Miejski bije rekordy frekwencji
70 tys. wypożyczeń w samym tylko sierpniu to absolutny rekord rowerów miejskich w Poznaniu (fot. poznan.pl)

• Sierpień okazał się najlepszym miesiącem w historii sieci Poznańskich Rowerów Miejskich.
• Poznaniacy skorzystali z rowerów miejskich przeszło 70 tysięcy razy.
• W tym sezonie, przez ostatnie 6 miesięcy, odnotowano też dwa razy więcej wypożyczeń niż przez cały ubiegły rok.
W lipcu rozbudowano sieć Poznańskich Rowerów Miejskich i efekty już są widoczne. Dotychczas było 37 stacji, obecnie jest ich już 61 z flotą 680 jednośladów. W sierpniu z PRM skorzystano 72 tysiące razy, a w ubiegłym roku – w analogicznym okresie - odnotowano zaledwie 32 tys. wypożyczeń.

Wprowadzono też oczekiwane nowości

Foteliki do przewożenia dzieci, specjalne trzy stacje z rowerkami dziecięcymi oraz możliwość tańszego korzystania z roweru miejskiego przez posiadaczy biletów na Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA) – to są nowości, które Poznań zaproponował swoim mieszkańcom. Ponadto, zmodernizowano 16 najstarszych stacji, które wyposażono w ekrany dotykowe i panele płatnicze.

W tym roku priorytetem było zagęszczenie sieci stacji w ścisłym centrum. Kilka stacji zostanie też przeniesione w bardziej dogodne miejsca. Ale na tym rowerowa rewolucja się nie kończy.

- Kolejne 20 stacji PRM pojawi się na poznańskich ulicach w marcu przyszłego roku, wraz z początkiem nowego sezonu. Docelowo, wiosną 2018, będziemy dysponować flotą 1000 rowerów, a stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego będzie ponad setka - przekonuje Wojciech Makowski, poznański Oficer Rowerowy.

Coraz więcej miłośników rowerów miejskich

70 tys. wypożyczeń w samym tylko sierpniu to absolutny rekord rowerów miejskich w Poznaniu. Ale wzrost popularności PRM widać na przestrzeni kilku miesięcy. Od początku marca 2016 r. rowerzyści skorzystali z wypożyczalni ćwierć miliona razy. Przed rokiem - w całym sezonie - wypożyczeń było prawie 125 tys., co oznacza, że w sześć miesięcy użytkownicy podwoili ubiegłoroczny wynik.

Od kwietnia 2012 roku, czyli od początku funkcjonowania wypożyczalni w Poznaniu, 52 625 zarejestrowanych użytkowników skorzystało z rowerów 536 714 razy. Średni czas wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego wynosi w obecnym sezonie ponad 22 minuty. Roweru z fotelikiem - 32 minuty, a rowerka dziecięcego - blisko 35 minut.

Użytkownicy bardzo chętnie korzystają z możliwości darmowych przejazdów (jazda do 20 minut lub do 30 minut dla posiadaczy ważnego biletu okresowego na karcie PEKA). Darmowych wynajmów jest około 80 procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Omnibus, 2016-09-25 21:10:33

  Do Brylu: te rowery besta dobrze wyglądają osprzętowo, bo wiadomo ze marka mało znana, ale chyba polska, ale nie dam głowy.My wymieniamy dopiero w przyszłym roku, a co do miejskich to czasami trafi się na sprawny a czasami z małym jakimś defektem.
 • Brylu, 2016-09-25 02:21:03

  Do kiko: hehe dobrze powiedziane. Na dobrą sprawę nie widomo za co się złapać, poza tym ciągle to się zmienia więc trudno też nadążyć. ME chyba w tym bryluje :O
 • kiko, 2016-09-22 23:33:54

  Do Paulina: Akurat wszyscy zawsze rozpieszczają, bo ciągle jest walka na promocje jak na szable, więc nic w tym dziwnego. Teraz koniec sezonu, to rowery wyprzedają w ME. Co prawda jeszcze ze 2 miesiące można pojeździć ale już nie w ciepełku :P