PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański Rower Miejski, Nextbike: Do wypożyczenia będzie ponad tysiąc rowerów

  • PAP/AT    11 lutego 2016 - 07:33
Poznański Rower Miejski, Nextbike: Do wypożyczenia będzie ponad tysiąc rowerów
System miejskich rowerów działa w Poznaniu od kwietnia 2012 roku (fot.poznan.pl)

• Nextbike Polska przez trzy najbliższe sezony będzie operatorem systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM).
w 2016 r. w Poznaniu przybędzie 25 stacji i 250 rowerów
• Do 2018 r. sieć miejskich wypożyczalni rowerów ma zostać rozbudowana do ponad 1000 pojazdów.
Jak poinformował rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Bartosz Trzebiatowski, oferta spółki została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę i uruchomienie oraz zarządzanie i utrzymanie PRM.

Spółka zarządzała dotąd systemem miejskich wypożyczalni rowerów w Poznaniu. W ciągu najbliższych trzech sezonów ma go znacząco rozbudować i unowocześnić. Miasto Poznań zamierza do 2018 roku rozbudować system do 102 stacji i ponad tysiąca rowerów.

Jak podał Trzebiatowski, w 2015 roku rower miejski w stolicy Wielkopolski stał się czwartym pod względem wielkości systemem w Polsce, zaś zakończony w listopadzie ub. roku czwarty sezon PRM był rekordowy.

"Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 33 tys., rowery wypożyczono 123 tys. razy. W roku 2015 liczba stacji została zwiększona z 16 do 37, a użytkownicy mieli do dyspozycji 443 rowery - o 273 więcej niż rok wcześniej" - poinformował.

Według zapowiedzi ZTM, w tym roku w mieście przybędzie 25 stacji i 250 rowerów, natomiast w latach 2017 i 2018 - odpowiednio po 20 stacji i 200 rowerów. Jednocześnie ma być prowadzona sukcesywna wymiana najstarszych terminali na stacjach PRM na nowoczesne, z panelami dotykowymi i możliwością wnoszenia płatności za pomocą kart płatniczych.

W ub. roku ZTM zapowiedział, że użytkownicy rowerów miejskich będą mogli w kolejnych sezonach korzystać z pojazdów wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci. Wprowadzona ma być też możliwość wypożyczania roweru bez konieczności rejestracji w systemie PRM. Ponadto dla użytkowników Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej PEKA wprowadzone mają być preferencyjne opłaty za korzystanie z rowerów.

System miejskich rowerów działa w Poznaniu od kwietnia 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rowerzysta, 2016-04-28 10:40:20

    Rowery w mieście to wspaniała sprawa. Osobiście zwykle korzystam z wypożyczalni rowerów MaltaBike przy Galerii Malta.