PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański Rower Miejski większy i nowocześniejszy

  • PAP/em    14 lipca 2015 - 06:51
Poznański Rower Miejski większy i nowocześniejszy

Do końca lipca w Poznaniu zamontowanych zostanie dodatkowych siedem stacji (fot. nextbike.pl)

Ponad 350 jednośladów liczy od poniedziałku (13 lipca) rozbudowany i unowocześniony system Poznańskiego Roweru Miejskiego. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce w którym za wypożyczanie rowerów można płacić kartą płatniczą
Do uruchomionej w kwietniu sieci 16 stacji z 170 rowerami w poniedziałek dołączyło kolejnych 14 stacji, jeszcze w tym miesiącu mają przybyć kolejne. W sumie od sierpnia użytkownicy miejskich rowerów będą mieli do dyspozycji 37 stacji PRM z ponad 440 rowerami. Siecią wypożyczalni rowerów zarządza firma Nextbike Polska.

Obecnie wszystkie stacje w mieście są wyposażone w nowy system zabezpieczeń. Elektrozamki mają uprościć i przyspieszyć proces wynajmowania i oddawania rowerów. Nowe stacje mają ponadto ekrany dotykowe i terminale do płacenia za wypożyczenia za pomocą kart płatniczych. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

Będą dodatkowe stacje

Jak poinformował w poniedziałek PAP Michał Dąbrowski z Nextbike Polska, do końca lipca w Poznaniu zamontowanych zostanie dodatkowych siedem stacji w kolejnych lokalizacjach wybranych w ramach konsultacji społecznych. Stanie w nich ponad 90 jednośladów.

Rowery miejskie w Poznaniu pojawiły się w kwietniu 2012 roku. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się 23,8 tys. osób, które dokonały prawie 184 tys. wypożyczeń. Po rozbudowie systemu, poznańska sieć rowerów miejskich należy do największych w Polsce. System w Warszawie liczy 3 tys. jednośladów, we Wrocławiu ponad 700, zaś w Białymstoku prawie pół tysiąca rowerów.

Wypożyczalnie rowerów miejskich w rozkwicie

Wypożyczalnie notują ponad 50% więcej wypożyczeń niż przed rokiem, 24% więcej rowerzystów, 2 miliony wynajmów.

W sumie, odkąd rowery publiczne pojawiły się w Polsce (w 2011 roku we Wrocławiu), były wypożyczane już 7 884 726 razy. Liczba zarejestrowanych użytkowników to 592 774 – od marca grono rowerzystów powiększyło się o 115 289, czyli ok. 24%.

Dzienny rekord wypożyczeń w tym roku w Polsce odnotowano 11 czerwca, kiedy użytkownicy sięgali po rowery 29 396 razy. Średni czas pojedynczego wypożyczenia w skali całego kraju to ok. 21,5 minuty. Najaktywniejszy rowerzysta ma w tym sezonie na koncie 736 wypożyczeń.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • qula, 2015-07-15 09:28:04

    no spoko, ale ja mam swój od wczoraj. kupiny w media expert na promocji za 600 zł. Dobrze ze są miejskie bo ludzie przesiądą na rowery. Będzie czyściej i mniej grubasów.