PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace remontowe na dworcu w Radomiu

  • PAP    2 czerwca 2011 - 15:08
Prace remontowe na dworcu w Radomiu

W Radomiu rozpoczął się remont dworca kolejowego. Prace mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2012 r.




Koszt inwestycji to ponad 9,5 mln zł - poinformowała Paulina Jankowska z zespołu prasowego PKP S.A.

W drugiej połowie czerwca dworzec zostanie zamknięty dla podróżnych. Jego funkcję pełnić będą specjalne kontenery, które staną obok remontowanego obiektu. Obecnie prowadzone są prace rozbiórkowe wewnątrz budynku.

Czytaj też: Ile rąk przyłożyli do budowy dworca?

W ramach remontu gruntownie odnowione zostaną elewacje dworca, ale - jak podkreśla Jankowska - przy zachowaniu ich historycznego rysu z lat 80. XIX wieku. Utrzymane zostaną także architektoniczne detale i tablice pamiątkowe. Wykonana zostanie iluminacja budynku.

Wymieniony będzie: dach, okna i drzwi. Zmieni się także wnętrze wraz z poczekalnią i kasami. Zostaną zmienione posadzki oraz instalacje elektryczne, teletechniczne i sanitarne. Planuje się też budowę toalet dla podróżnych. Obiekt ma być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla poprawy bezpieczeństwa, zainstalowany będzie monitoring. Przebudowa dworca prowadzona jest w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

Czytaj też: Będzie remont dworca w Opolu

W opinii Jankowskiej po remoncie zabytkowy dworzec w Radomiu odzyska dawny blask, a jednocześnie zostanie dostosowany do standardów nowoczesnej obsługi podróżnych.

Budynek radomskiego dworca wybudowano według projektu Adolfa Schimmelpfenniga (polski architekt niemieckiego pochodzenia, autor m.in. dworca kolejowego Łódź Fabryczna). Budynek powstał ok. 1885 r. podczas budowy Iwanogrodzko-Dąbrowskiej Linii Kolejowej. Poddano go renowacji na początku lat 90. XX wieku.

Dworzec w Radomiu jest jednym z sześciu w województwie mazowieckim, które są obecnie remontowane. Do 2012 r. wyremontowane mają być dworce: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, dworzec w Modlinie oraz w Radziwiłłowie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.