PARTNER PORTALU
  • BGK

Pracownicy PKS Szczecinek zapowiadają strajk. Autobusy zostaną w zajezdni

  • TK    30 marca 2018 - 13:10
Pracownicy PKS Szczecinek zapowiadają strajk. Autobusy zostaną w zajezdni
W czwartek 5 kwietnia autobusy PKS Szczecinek nie będą kursować przez dwie godziny - zapowiadają pracownicy (Fot. powiat.szczecinek.pl)

W czwartek, 5 kwietnia odbędzie się strajk ostrzegawczy pracowników PKS Szczecinek. Autobusy nie będą kursować od 5.30 do 7.30. Wystąpią więc utrudnienia w dojazdach do szkół i do pracy.
  • Pracownicy PKS Szczecinek zapowiedzieli strajk ostrzegawczy. Ma się odbyć 5 kwietnia w godzinach porannych.
  • Kierowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń o 40 proc.
  • Powiat szczecinecki, właściciel PKS-u, prosi ich o cierpliwość co najmniej do końca czerwca.

 

W pierwszych tygodniach 2018 r. pracownicy PKS-u weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Wtedy właśnie, wszedł w życie nowy regulamin wynagradzania kierowców. Zgodnie z jego zapisami otrzymują oni teraz 14 zł za godzinę jazdy i 5 zł za godzinę postoju.

Tymczasem w praktyce, jak tłumaczą przedstawiciele pracowników, większość kursów obywa się rano i popołudniami, co ma związek z dowożeniem uczniów do szkół. Resztę dnia kierowcy spędzają w bazie. Dodają również, że nowy regulamin sprawił, że przeciętne pobory pracowników spadły z około 2,5 tys. zł netto do około 1,5 tys. zł na miesiąc. Domagają się ujednolicenia stawki godzinowej do 20 zł brutto za godzinę.

Czytaj także: Mazowsze. Domagają się rządowego wsparcia dla PKS-ów

Jak podało starostwo w Szczecinku, we wtorek 3 kwietnia odbędzie się spotkanie zarządu powiatu z  zarządem i radą nadzorczą spółki. Dwa dni później ma się odbyć nadzwyczajna sesja rady powiatu, podczas której pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały o poręczeniu spółce PKS kredytu obrotowego w wysokości 1,14 mln zł. Aktualna umowa kończy się 7 kwietnia i - jak informuje starostwo - istnieje realna obawa, że 8 kwietnia PKS straci płynność finansową. 

Ponadto starosta planuje złożyć wniosek, by samorząd powiatowy zwiększył wysokość pożyczki dla spółki o dodatkowe 500 tys. zł. Pieniądze mają zostać wykorzystane na leasing 10 autobusów, za pomocą których PKS Szczecinek będzie świadczył usługi zgodnie z umową o współpracę z firmą Silva. Ponadto, na mocy porozumienia z niemieckim przewoźnikiem Flixbus, szczecinecki PKS będzie obsługiwał trasę Warszawa - Wiedeń.

Czytaj także:Plaga likwidacji PKS-ów. Mazowsze przestrogą dla innych regionów

"Jeżeli dojdzie do strajku, samorządy z którymi mamy podpisane umowy na transport dzieci do szkół nałożą na nas kary. Trzeba będzie zorganizować transport zastępczy, za który też będziemy musieli zapłacić. Oczekiwałbym również, aby kierowcy powstrzymali się z pochopnymi działaniami chociaż do czerwca. Jeżeli wszystko zacznie funkcjonować tak, jak byśmy tego oczekiwali, to wówczas wrócimy do kwestii zwiększenia uposażenia, ale biorąc pod uwagę realne możliwości spółki. Jeżeli od 1 lipca spółka odnotuje wzrost przychodów, to stać ją będzie aby tymi zyskami podzielić się z załogą. Ale załoga nie może mieć tak wygórowanych żądań, gdy spółka sama potrzebuje oddechu i tlenu do życia w postaci poręczenia przez Powiat kredytu obrotowego i pożyczki" - czytamy w oświadczeniu Krzysztofa Lisa, starosty powiatu szczecineckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.