PARTNER PORTALU
 • BGK

Pracownicy Wód Polskich głosują ws. strajku. "Pracownicy przerażeni, obywatele wściekli"

 • pt    1 marca 2018 - 14:04
Pracownicy Wód Polskich głosują ws. strajku. "Pracownicy przerażeni, obywatele wściekli"
W związku z protestami pracowników na obiektach hydrotechnicznych na wiosnę może nie ruszyć żegluga śródlądowa (fot.wikipedia)

Związkowcy z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie głosują za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej. Wyniki pierwszych dni trwania ankiety są jednoznaczne.
 • W PGW Wody Polskie prowadzona jest ankieta w której pracownicy są pytania czy są za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej.
 • Pracownicy domagają się m.in. podniesienia płac do poziomu obiecanego im prze Ministra Środowiska w 2016 roku.
 • Prezes PGW zapowiedział, że w najbliższym okresie podwyżek nie będzie, ale już 7 marca kolejne spotkania zespołu negocjacyjnego.

- Po pierwszym dniu działania ankiety widać już, jak wielkie jest wzburzenie. Pracownicy w komentarzach jednoznacznie wskazują potrzebę podjęcia protestów i to natychmiast. Ankietę otworzono 585 razy. Wszystkie głosy są za podjęciem akcji protestacyjnych – informuje przewodniczący NSZZ Solidarność w PGW Wody Polski Marcin Jacewicz na związkowym portalu.

NSZZ Solidarność zwróciła się do pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z pytaniem o to czy chcą rozpoczęcia akcji protestacyjnej trzy dni temu.

Ankieta powstała w związku z odpowiedzią Prezesa Wód Polskich z 23 lutego na żądania NSZZ Solidarność złożone w trybie sporu zbiorowego. Jak piszą związkowcy, "ponieważ prezes Wód Polskich stwierdził, że w chwili obecnej, z przyczyn obiektywnych nie może spełnić postulatów płacowych pracowników, chcemy poznać Waszą opinię co do potrzeby podjęcia akcji protestacyjnych".

Czytaj też: Prawo wodne. Problemy z inwestycjami w gminach. Zagrożone dotacje

Jak pisze Marcin Jacewicz, komentarze pracowników odnośnie akcji protestacyjnej są jednoznaczne:

- „Nasza cierpliwość się wyczerpała a obecne pensje są poniżej ludzkiej godności, szczególnie jak słyszy się w telewizji ile pieniędzy rząd trwoni na inne rzeczy to i dla nas pieniądze w końcu muszą się znaleźć" lub: "Poziom niezadowolenia pracowników i brak jakichkolwiek działań ze strony dyrekcji do rozwiązania napiętej sytuacji uzasadnia podjęcia akcji protestacyjnej. Dezinformacja i bajzel doprowadzą i tak Wody Polskie do ruiny"

Jak informuje Jacewicz nie ma ani jednego wpisu, który by nie żądał podjęcia akcji protestacyjnych. - To nam daje bardzo mocny sygnał, jakie są nastroje w pracy w Wodach Polskich – podkreśla przewodniczący NSZZ.

Jacewicz dodaje: Apeluję do Prezesa Wód Polskich, Ministra Marka Gróbarczyka a wreszcie do Rządu Polskiego aby poważnie potraktowali ten głos bo to na prawdę bardzo realne zagrożenie dla funkcjonowania Wód Polskich. Jeżeli rząd nie podejmie zdecydowanych kroków, to jestem przekonany, że będą akcje protestacyjne.

Zdaniem Jacewicza w PGW od stycznia rosną góry niezałatwionych spraw i to nie z powodu strajku, tylko dlatego, „że się nie da tego przerobić w tak źle skonstruowanej strukturze organizacyjnej”.

Jak pisze pracownicy są przerażeni a obywatele, którzy czekają na załatwienie spraw urzędowych wściekli.

- Jeżeli dojdą do tego protesty pracownicze sytuacja jeszcze się pogorszy. Łatwo sobie wyobrazić, choć może niektórym trudno w to uwierzyć, że w związku z protestami pracowników na obiektach hydrotechnicznych na wiosnę nie ruszy po prostu żegluga śródlądowa. Zwracam uwagę, że drogi wodne takie jak Kanał Gliwicki, Kanał Elbląski, Odra, Brda itd. są zabudowane stopniami wodnymi, które wymagają obsługi pracowników Wód Polskich. Oznakowania szlaków żeglownych również wystawiają nasi pracownicy – dodaje związkowiec.

Będzie dialog

Jakie są szanse na załagodzenie nastrojów w Wodach Polskich? Po ostatnim spotkaniu związkowców z prezesem Przemysławem Dacą i późniejszej pisemnej odpowiedzi prezesa na postulaty związkowców, w której przyznał, że w najbliższym czasie nie ma możliwości wprowadzenia podwyżek wydaje się, że małe.

Być może jednak sytuacja się zmieni. Jak się okazuje, 28 lutego związki zawodowe otrzymały od pracodawcy projekt regulaminu wynagradzania. Dokument ten będzie przedmiotem prac zespołu negocjacyjnego 7 marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (11)

 • Wacek, 2018-03-02 13:23:54

  Niech zinwentaryzuja stawy, stawiki i inne lewe budowle - bedzie kasa . Jasne ze nie na wszystkie wydatki ale zawsze to coś. A za decyzje, zezwoenia , uzgodnienia ----- do roboty. Niech poja do prywatnej firmy albo zalożą wlasna to zmienia zdanie.
 • LaY, 2018-03-02 11:54:57

  Do Wacek: Pracujesz tam może? Masz świadomość, że opłaty za wodę to tylko niewielki zysk jaki za żadne skarby świata nie pokryje zapotrzebowania firmy? Tak naprawdę są działy / wydziały, gdzie nie ma ludzi do pracy (setki spraw na jedną, dwie góra trzy osoby) a już teraz firmy nie stać na ich utrzym...anie.  rozwiń
 • Wacek, 2018-03-02 10:54:46

  Pracownicy byłych organow wodnych (szczegolnie WZMiUW) nie rozumieją ze trzeba na siebie (GPWP)zarabiać. Ustawa daje takie mozliwości. (oplaty za wode). Nie sa jednak przyzwyczajeni i dletego teraz aj waj. Gospodarka rynkowa przeciez.