PARTNER PORTALU
  • BGK

Praga Północ: Burmistrz chce bonów 1000 zł na wynajem mieszkania

  • MN    24 maja 2017 - 18:34
Praga Północ: Burmistrz chce bonów 1000 zł na wynajem mieszkania
Wojciech Zabłocki od 2004 roku należy do Prawa i Sprawiedliwości, które reprezentuje w Zarządzie Dzielnicy Praga Północ. (fot. Facebook)

Bon 1000 zł na mieszkanie - to pomysł burmistrza Pragi Północ Wojciecha Zabłockiego dla mieszkańców oczekujących na lokal komunalny.
• Burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki chce dać mieszkańcom bony o wartości ok. 1000 zł miesięcznie na wynajem mieszkania.

• Oferta ma być skierowana do tych, którzy zamieszkują dzielnicę od co najmniej pięciu lat i oczekują na przydział mieszkania komunalnego.

• Bon miałby być przyznawany na rok, później mieszkaniec przechodziłby weryfikację pod kątem osiąganych zarobków.

Ponad 500 osób czeka na lokal komunalny w warszawskiej dzielnicy Praga Północ. Burmistrz Wojciech Zabłocki stwierdził, że klasyczny sposób ubiegania się o mieszkanie komunalne nie jest efektywny, więc proponuje bony pieniężne. Miałyby one trafić do tych osób, które od lat czekają na przydział lokalu i zamieszkują na Pradze minimum od pięciu lat.  

Wartość bonu ma wynieść ok. 1000 zł miesięcznie i będzie można go zrealizować na wolnym rynku, czyli zarówno w zasobie miejskim jak i prywatnym. Co więcej, zdaniem burmistrza ważne jest, aby mieszkaniec znalazł lokal adekwatny do swoich potrzeb, dlatego nie musi to być wyłącznie lokal na Pradze, ale ogólnie – w Warszawie.

Czytaj też: EBI i BGK wspierają budowę przystępnych cenowo mieszkań

Tysiąc złotych miałby trafiać nie do kieszeni mieszkańca korzystającego z bonu, ale do właściciela lokalu. Umowa byłaby podpisywana przez dzielnicę zarówno z właścicielem lokalu jak i najemcą.

Bon miałby być przyznawany na rok. Po tym czasie mieszkaniec musiałby przejść weryfikację stwierdzającą, czy dalej osiąga dochody na tyle niskie, aby otrzymywać pomoc od dzielnicy.

Początkowo program miałby objąć około sto praskich rodzin. Burmistrz wyliczył, że wiązałoby się to z kosztem jedynie 1,2 mln zł rocznie z budżetu dzielnicy.

Czytaj też: Mieszkanie: Lepiej kupić czy wynająć?

Kiedy bony wejdą w życie? Nie wiadomo czy w ogóle wejdą. Burmistrz musi do swojego pomysłu najpierw przekonać Radę Warszawy, która musi podjąć specjalną uchwałę w tej sprawie. Na razie Zabłocki zainicjował dyskusję. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.