PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawdopodobnie zmarnowaliśmy miliardy na instalacje do odpadów. "Skuteczność 10 proc."

 • Piotr Toborek    7 czerwca 2017 - 14:37
Prawdopodobnie zmarnowaliśmy miliardy na instalacje do odpadów. "Skuteczność 10 proc."
W ostatnich latach powstało w Polsce wiele nowoczesnych instalacji, które mogą okazać się niepotrzebne (fot. marszow.pl)

- Jakaś korzyść z budowy instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów była, ale jakbym miał ocenić skuteczność ich działania w stosunku do zainwestowanych pieniędzy, to bym ocenił to na jakieś 10 procent – mówi nam ekonomista.
– W MBP-ach znaleziono kozła ofiarnego, a one są tylko jednym ogniwem w całym długim łańcuchu – twierdzi zaś dyrektor dużej instalacji. Kto ma rację? Niepokoi szczególnie pesymizm obecnego wiceministra środowiska Sławomira Mazurka. - Te instalacje będą problemem dla podatników, mieszkańców, dla gmin, które będą musiały się z ich utrzymaniem zmierzyć - zaznacza.
Chociaż nadal mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów jest w Polsce obowiązującą ustawowo metodą postępowania z odpadami, to czas tego typu instalacji – wobec postawienia przez nasz kraj na filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym – mija.

I nie byłoby w tym niczego dziwnego ani kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że większość MBP-ów powstała w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, większość się nie zamortyzowała, kolejne są ciągle oddawane, a koszty ich budowy można liczyć w setkach milionów, jeśli nie w miliardach.

Dzisiaj wiadomo, że przy najbliższej nowelizacji ustaw dotyczących odpadów „przewodnia rola MBP-ów” zostanie zniesiona.

Czy w takim razie zmarnowaliśmy ogromne pieniądze?

– Efekt, jaki zyskujemy dzięki MBP-om, jest niewspółmierny do nakładów – twierdzi dr Marek Goleń z SGH, który od lat bada ekonomiczną stronę polskiej gospodarki odpadami.

Czytaj też: Czy powstanie kolejna spalarnia odpadów?

– To, co pozytywnego robią ze zmieszanymi odpadami zakłady MBP, to „uwolnienie do przyrody” poprzez biologiczną stabilizację ok. 25 procent masy tych odpadów. Poza tym realnie nie robi się w tych instalacjach z nimi niczego pozytywnego, bo trudno w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym pozytywnym nazwać przygotowanie dalszych kilkudziesięciu procent masy do odzysku energetycznego – dodaje naukowiec.

Przyszłość MBP

Jaka więc przyszłość czeka instalacje? Pomysł na wykorzystanie MBP-ów w nowej rzeczywistości jest dość oczywisty – będą musiały się zreformować w kierunku centrów recyklingu.

Wprowadzenie go w życie już jednak takie proste nie będzie:  – Żeby te instalacje mogły się stać takimi centrami recyklingu, musimy odejść od wytwarzania odpadów zmieszanych. To jest bariera zatrzymująca rozwój naszej branży odpadowej – mówi Marek Goleń i dodaje:

– Powstałą infrastrukturę jakoś trzeba zamortyzować. I jak to się robi? Opóźniając postęp w selektywnej zbiórce. Mówi się, że to ludzie źle segregują, ale ludzi można przypilnować, są dzisiaj na to sposoby, tylko trzeba chcieć.

– Nie ma jednej metody dostosowania instalacji do nowej rzeczywistości, bo są różne instalacje. Hasło „MBP” jest jak hasło „samochód” – każdy model jest nieco inny – odbija piłeczkę Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK i dyrektor ZUOK „Orli Staw”.

Jak mówi dyrektor, jest część instalacji, które praktycznie z marszu mogą zostać przestawione na inne wymagania, ale wiele z nich będzie wymagało nakładów. Zdaniem Piotra Szewczyka nie będzie także większych problemów z dostosowaniem instalacji MBP do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, które w najbliższym czasie będą przecież selektywnie zbierane.

Nasz rozmówca dodaje jednak, że dobrze byłoby znać ilość i skład tych odpadów. Ma to kluczowe znaczenie dla ich efektywnego przetwarzania.

– Przerobienie instalacji z bioodpadów zmieszanych na odpady „czyste” jest w oczywisty sposób łatwiejsze niż odwrotnie. Przy odpadach zmieszanych wymogi dotyczące ochrony środowiska są znacznie wyższe, więc tym bardziej przetwarzanie czystych bioodpadów nie będzie stanowić wielkiego wyzwania, praktycznie z marszu można będzie zmienić technologię.×
KOMENTARZE (27)

 • Śmierdzące i marnotrawne, 2018-02-01 12:22:14

  Do ww, 2018-02-01 09:26:33 - istotnie - zazwyczaj efektywność tych sortowni mokrego barachła na taśmie - nie przekracza 5 procent... co widać na filmie i szkoda, że nie czuć odoru... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78
 • Jaki jest koń - to każdy , 2018-02-01 12:16:19

  Do dhd: Każdy kto czyta tekst dhd mobilizujący do efektywniejszego grzebania w śmieciach na taśmie - powinien przeprowadzić następujący eksperyment… Śmieci z kubła zgromadzone z całego tygodnia z jego mieszkania (bo mniej więcej w takiej częstotliwości wywozi się odpady) wyjąć po tygodniu ich „leż...akowania”. Zazwyczaj śmieci wynosi się z domu w woreczkach - więc trzeba tymi woreczkami chwilę potarmosić, zdeptać je a następnie pouderzać chwilę o jakąś ścianę symulując w ten sposób transport woreczków ze śmieciami jaki odbywa się w śmieciarce. Następnie pootwierać woreczki z całego tygodnia i spróbować przesortować ich zawartość na poszczególne frakcje. Jeśli ktoś zdoła bez wymiotów oddzielić potłuczone szkło i plastyki od obierek (i czasami od pampersów) - to gratuluję i życzę znalezienia nabywcy na takie "frakcje"... ---- JEŚLI NIE MA SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW DOMOWYCH ZACZYNAJĄCEJ SIĘ W DOMU, A PRZEDE WSZYSTKIM ODSEPAROWANIA NA WSTĘPIE BIOODPADÓW - TO NIE MA TAK NAPRAWDĘ ŻADNEJ GOSPODARKI ODPADAMI - jest po prostu wywóz mieszanki na składowisko i w dodatku bardzo drogi bo po drodze jeszcze trzeba zapłacić za to, że ktoś dodatkowo miesza w brei wyciągniętej z woreczków, uruchamia energożerne sita (dodatkowe koszty+pogłębianie efektu cieplarnianego). A na takiej „gospodarce odpadami” opierają się właśnie owe sortownie śmieci... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78  rozwiń
 • ww, 2018-02-01 09:26:33

  Do Witt: Artykuł delikatnie mówiać pod tezę. Często jestem w sortowniach i jakos nie wygląda to na 10 % skuteczności...