PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 1,5 mld na poznańską spalarnię

  • PAP    15 listopada 2012 - 15:58
Prawie 1,5 mld na poznańską spalarnię

Trzy firmy złożyły oferty w konkursie ws. budowy i eksploatacji, wspólnie z miastem Poznań, spalarni i linii do likwidacji dużych odpadów - poinformował w czwartek Rafał Łopka z biura prasowego prezydenta Poznania.
Pełna nazwa inwestycji to: "System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania. Kontrakt 1". Koszt inwestycji szacowany jest na 1 mld 41 mln zł, z czego 352 mln zł to dotacja z UE.

Początkowo do konkursu zgłosiło się 11 firm, z których we wrześniu 2011 roku miasto wybrało pięć. Ostateczne oferty złożyły trzy: "Sita Zielona Energia" z udziałem innego francuskiego koncernu Suez, "IPTOK Poznań" z udziałem niemieckiego koncernu EON, "Articulus sp. zo.o." z udziałem angielskiej firmy Wheelabrator.

Czytaj też: Amerykańska firma chce budować spalarnię w Poznaniu 

Według założeń konkursu wygra firma, która oferuje najniższą cenę za usługi spalarni dla ostatecznego odbiorcy.

Cała inwestycja ma być zakończona w 2015 roku. Docelowo będzie mogła przekształcić 240 tys. ton odpadów rocznie.

Na projekt składają się: instalacja termicznego przekształcenia odpadów komunalnych, instalacja do demontażu odpadów wielkogabarytowych.

Projekt ma być realizowany przy zastosowaniu hybrydowego modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), który łączy wykorzystanie kapitału prywatnego i środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Właścicielem wybudowanej spalarni będzie miasto, a prywatny partner będzie ją eksploatował przez 30-35 lat.

Celem inwestycji jest uporządkowanie i organizacja gospodarki odpadami komunalnymi Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.