PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 101 mln zł na oczyszczalnie ścieków

  • PAP    3 grudnia 2013 - 16:31
Prawie 101 mln zł na oczyszczalnie ścieków

Prawie 101 mln zł (netto) kosztowała m.in. przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Sanoku (Podkarpackie). Inwestycja, która się już zakończyła, współfinansowana była z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Była to największa inwestycja komunalna w historii Sanoka. Prace na zlecenie samorządu miasta prowadziło Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK).

Jak poinformował PAP prezes zarządu SPGK Czesław Bartkowski, w ramach inwestycji wykonano w sumie pięć zadań.

"Oprócz przebudowy miejskiej oczyszczalni ścieków w Trepczy i budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Sanoku, zmodernizowana została również Stacja Uzdatniania Wody w Tepczy. Wybudowaliśmy też ok. 3 km nowej sieci wodociągowej, spinającej dwa systemy zasilania miasta w wodę z ujęć w Trepczy i Zasławiu. Powstał również zbiornik wyrównawczy przy ul. Karola Kenara w Sanoku, o objętości 2 tys. m sześc" - dodał.

Pierwsze prace przy tej inwestycji rozpoczęły się w 2011 r. Jak podkreślił burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk, zarówno oczyszczalnia ścieków, jak i ujęcie wody były już technologicznie przestarzałe i konieczna była ich modernizacji.

"Do przebudowy systemu wodociągów i kanalizacji skłoniły nas także przepisy i normy unijne, którym miasto musi sprostać. Niespełnienie ich skutkowałoby w przyszłości płaceniem drastycznych kar" - zaznaczył burmistrz.

Inwestycja kosztowała prawie 101 mln zł, z tej kwoty prawie 63 mln zł stanowi dofinansowanie unijne, pozostała kwota to wkład własny, który został sfinansowany m.in. z emisji obligacji. W ubiegłym roku NFOŚiGW przyznał SPGK ponad 5 mln zł dofinansowania na wykup tych obligacji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.