PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 60 mln na inwestycje Warszawskiej Kolei Dojazdowej

  • AT    26 czerwca 2012 - 20:14
Prawie 60 mln na inwestycje Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Ponad 57,8 mln zł ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przeznaczonych zostanie na zakup nowych pociągów oraz stworzenie nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej i monitorowania przystanków Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
Projekt będzie realizowany w latach 2012-2016. Całkowity koszt inwestycji to ponad 124,7 mln zł.

– Usprawnienie ruchu w aglomeracjach to wyzwanie nie tylko dla Warszawy, ale dla wszystkich miast europejskich. Poprzez nasze dwie spółki Koleje Mazowieckie i Warszawską Kolej Dojazdową staramy się inwestować w rozwój i poprawę jakości usług przewoźników kolejowych - powiedział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

- Wspólnie szukamy dodatkowych źródeł finansowania, w ramach funduszy unijnych czy właśnie funduszu szwajcarskiego. Dziękuję Rządowi Szwajcarskiemu za wsparcie naszych działań. Mam nadzieję, że spółka WKD sprosta stojącemu przed nią wyzwaniu – dodał Struzik.

– Możliwość uczestnictwa w tak dużych projektach to zawsze ogromna przyjemność. W dzisiejszych czasach transport publiczny odgrywa niezwykle ważną rolę. Realizowany przez WKD projekt odpowiada na bardzo konkretne potrzeby podróżnych, którzy chcą szybko i wygodnie dojeżdżać z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy – podkreślił Heinz Kaufmann, Dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

<!-- pagebreak //-->

Jak dodał Ważnym elementem transportu publicznego jest jego integracyjność i komplementarność. To ważne, by wszystkie jego składniki – pociągi, autobusy, tramwaje, uzupełniały się nawzajem i tworzyły zintegrowany system komunikacyjny.

- Cieszę się, że województwo mazowieckie i WKD podjęły wyzwanie, by poprawić jakość i komfort podróży mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Z przyjemnością będziemy śledzić postępy w realizacji tego projektu – powiedział Kaufmann.

– Właśnie dobiegają końca ważne dla rozwoju Mazowsza inwestycje. Już wkrótce otwarte zostanie pierwsze na Mazowszu lotnisko regionalne w Modlinie. Już teraz pociągami Kolei Mazowieckich można dojechać na Okęcie - poinformował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Dodał, że wkrótce dojazd koleją będzie także możliwy do Modlina.

- Planujemy bowiem budowę bocznicy kolejowej. Jednym słowem staramy się wspólnie z naszymi spółkami polepszać ofertę transportową i tworzyć komplementarny system transportu publicznego – tłumaczył Strzałkowski.

<!-- pagebreak //-->

– Przed naszą spółką stoi niezwykle duże wyzwanie. Zakup dodatkowych sześciu pociągów to tak naprawdę szansa na poszerzenie naszej oferty o dodatkowe połączenia do Warszawy w godzinach porannych. Dzięki pomocy Rządu Szwajcarskiego nasi pasażerowie będą mogli podróżować szybko, wygodnie i bezpiecznie – zaznaczył Grzegorz Dymecki, Prezes Zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

W ramach projektu Rozwój systemu publicznego transportu pasażerskiego w aglomeracji warszawskiej poprzez zwiększenie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa Warszawskiej Kolei Dojazdowej zakupionych zostanie 6 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi połączeń regionalnych na linii WKD.

Oprócz tego na wszystkich stacjach i przystankach pojawią się tablice informacyjne. Natomiast z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w pociągach i na przystankach zainstalowane zostaną kamery. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.