PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo energetyczne: Gminy przejmą oświetlenie uliczne na własność?

  • MN    31 maja 2017 - 16:36
Prawo energetyczne: Gminy przejmą oświetlenie uliczne na własność?
Gminy mają same decydować o oświetleniu ulic, parków i dróg publicznych. (fot. pixabay)

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne ma pozwolić gminom na przejęcie punktów świetlnych od przedsiębiorstw energetycznych.
• Samorządowcy chcą przepisu w znowelizowanym Prawie energetycznym, według którego przedsiębiorcy energetyczni nieodpłatnie przekażą gminom część infrastruktury oświetleniowej.

• Takie rozwiązanie sprawi, że nowo wykonane punkty świetlne w ramach infrastruktury będą własnością gminy, co uchroni samorządy przed ponoszeniem finansowych strat i dadzą im większą autonomię w zarządzaniu oświetleniem ulic, placów i dróg.

• Te propozycje to efekt prac zespołu powołanego przez Podkomisję stałą ds. finansów samorządowych, który do końca czerwca ma przedstawić projekt zmian w ustawie Prawo energetyczne.

Przyspieszenia nabrały prace w Parlamencie związane z nowelizacją Prawa energetycznego, m.in. w kierunku zwrotu gminom infrastruktury oświetleniowej oraz doprecyzowania definicji punktu świetlnego. Jak pisaliśmy wcześniej, zespołem złożonym z samorządowców, jak i przedstawicieli branży energetycznej, kieruje poseł Marek Wójcik.

– Skoro na gminach spoczywa obowiązek finansowania oświetlenia, to powinny posiadać narzędzia, aby go realizować, dlatego chcemy, aby lampy znów stały się ich własnością – przekonuje Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych. Zespół ten do końca czerwca br. ma przedstawić posłom projekt nowelizacji przepisów.

Obecnie w większości gmin w Polsce właścicielem infrastruktury oświetleniowej są firmy energetyczne lub podmioty im całkowicie podporządkowane. To powoduje z kolei, że gminy nie będąc właścicielem infrastruktury oświetleniowej, nie mają np. możliwości organizowania przetargów na dostawę energii elektrycznej bez zgody właściciela.

Związek Miast Polskich uważa, że takie rozwiązanie jest próbą zmonopolizowania rynku sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia oraz wyłączenia mechanizmu wolnego rynku w odniesieniu do cen energii. W konsekwencji, gminy są zobowiązane do finansowania kosztów oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych, nie będąc właścicielem infrastruktury oświetleniowej, która te drogi oświetla. Gminy nie mają przy tym uprawnienia do wyboru dostawców energii elektrycznej, za którą mają płacić. Nie mogą więc w żaden sposób wpływać na wysokość kosztów, jakie zmuszone są ponosić.

Gminy chcą przejąć na własność punkty świetlne

W tej sytuacji środowiska samorządowe proponują wprowadzenie wyraźnego przepisu, który nakaże przedsiębiorstwu energetycznemu nieodpłatnie udostępnić część infrastruktury służącej do dystrybucji energii elektrycznej, będącej własnością tego przedsiębiorstwa, aby umożliwić mocowanie punktów świetlnych oraz ich utrzymanie. Przepis ma też jednoznacznie przesądzać, że punkty świetlne nowo wykonane na części infrastruktury służącej do dystrybucji energii elektrycznej i będącej własnością przedsiębiorstwa energetycznego, stanowić będą własność podmiotu, na koszt którego zostały zrealizowane (a więc gminy).

Aby uregulować obecną sytuację własnościową dotyczącą punktów świetlnych, proponuje się wprowadzenie przepisu przejściowego, na podstawie którego zainteresowane gminy będą mogły, w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, przejąć na własność od przedsiębiorstwa energetycznego punkty świetlne zlokalizowane na terenie tej gminy (zarówno te, które zostały uprzednio nieodpłatnie przekazane przez gminę, jak i nowo wybudowane przez przedsiębiorstwa energetyczne). Proces ten uwzględniać winien nakłady poniesione przez obie strony na budowę i utrzymanie infrastruktury oświetleniowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.