PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawo wodne: Samorządowcy jednym głosem przeciw podwyżkom cen wody

 • pt    26 września 2016 - 13:54
Prawo wodne: Samorządowcy jednym głosem przeciw podwyżkom cen wody
Konsekwencją zmian może być drastyczny wzrost opłat za wodę (fot.fotolia)

• Planowane drastyczne podwyżki cen wody nie znajdują uzasadnienia ekonomicznego, bowiem już aktualny poziom ceny wody wystarcza na pokrycie kosztów jej dostawy – piszą samorządy zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych (OPOS) o planowanych zmianach w Prawie wodnym.
• Zwiększenie opłat służy tylko i wyłącznie, jako forma uzyskania dodatkowego źródła dochodu Skarbu Państwa – dodają.
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wyraża głębokie zaniepokojenie planowanymi zmianami dotyczącymi podwyżek opłat za korzystanie ze środowiska, a w szczególności opłat za pobór wody przewidzianymi w przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska  projekcie ustawy Prawo wodne (z dnia 23 czerwca 2016 r.), nad którym trwają aktualnie prace.

Czytaj też: Spółki wodociągowe już zapowiadają podwyżki. Czy słusznie?

Autorzy stanowiska uważają, że konsekwencją zmian może być drastyczny wzrost opłat za wodę.
Zdaniem samorządowców zmiany w ustawie zdecydowanie negatywnie wpłyną na kondycję finansową wszystkich grup odbiorców wody począwszy od przemysłu, poprzez usługi, obiekty użyteczności publicznej do gospodarstw domowych.

- Zwracamy też uwagę, że taka sytuacja wpłynie bardzo niekorzystnie na wszystkie przedsiębiorstwa realizujące zadania własne gminy w obszarze zbiorowego zaopatrzenia w wodę – piszą przedstawiciele samorządowych organizacji.

Społeczeństwo nie udźwignie takich podwyżek

Zdaniem członków OPOS-u analiza porównawcza podstaw prawnych dokumentu wskazuje na jednoznaczny zamiar wprowadzenia znaczących podwyżek opłat środowiskowych, w tym przede wszystkim opłat za pobór wody.

- Poza nominalnym zwiększeniem stawek opłat, projekt ustawy wprowadza również szereg modyfikacji ich wyliczania, w tym poprzez stosowanie stawek progresywnych, zwiększających poziom opłaty wraz z ilością pobranej wody. W szczególności obserwuje się znaczący wzrost opłat za pobór wody wykorzystywanej do zaopatrzenia ludności – napisano w stanowisku.

Zdaniem samorządowców wzrost opłat może więc osiągnąć horrendalny pułap.

- Przykładowo na podstawie danych pochodzących z gmin z terenu województwa lubuskiego po wejściu w życie projektowanej ustawy prognozuje się, że cena wody w tym regionie wzrośnie od 4,3 proc. do nawet powyżej 40 proc., natomiast wyliczony dla miasta Częstochowy wzrost opłat za dostawę wody pitnej dla mieszkańców wyniesie ok. 18% (przykładowo dla gospodarstwa domowego, składającego się z 4 osób opłata ta rocznie zwiększy się o ok. 120 zł). Będą to tylko koszty wody, które zostaną powiększone o wszelkie pozostałe, wtórne skutki wzrostu tej ceny – czytamy.

Zdaniem OPOS takie podwyżki zdecydowanie przekraczają próg akceptowalności społecznej i będą szczególnie dotkliwie odczuwalne przez rodzinny najuboższe, gdzie rachunek za wodę okaże się jednym z większych obciążeń budżetu domowego.

Samorządy apelują o zmiany w projekcie

- W naszej ocenie tak drastyczna podwyżka nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego, bowiem już aktualny poziom ceny wody wystarcza na pokrycie kosztów jej dostawy. Tym samym zwiększenie opłat służy tylko i wyłącznie, jako forma uzyskania dodatkowego źródła dochodu Skarbu Państwa – dodają.

Zdaniem OPOS fatalne skutki finansowe przyniesie ustawa również zakładom funkcjonującym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych - może to spowodować zagrożenie likwidacją podmiotów tam już funkcjonujących i ryzyko, iż przedsiębiorcy będą poszukiwali lokalizacji dla swojej działalności gospodarczej poza granicami kraju.

Nowelizacja ta będzie również niosła poważne skutki dla samorządów terytorialnych w zakresie kosztów dostawy wody dla jednostek gminnych, które wydatnie wzrosną.

- Apelujemy zatem o przyjęcie w procesie legislacyjnym zmian, które wyeliminują te szkodliwe propozycje przepisów, które, gdyby zostały przyjęte, wywołałyby drastyczne podwyżki cen wody dla mieszkańców i przedsiębiorstw – kończą swój apel samorządowcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • zx, 2016-10-12 18:52:07

  Już za wodę na rodzinę 3-osbową płacę 350 zł/ 2 m-ce. Nigdy się nie nażrą.
 • oleś_ka, 2016-09-26 19:28:17

  Woda = podstawowe źródło życia powinna być bezpłatna.
 • glaertes1, 2016-09-26 14:39:08

  Podwyższcie a zrobimy Wam taką łaźnię, że w końcu ktoś w tym kraju zrozumie, iż większość ludzi żyje na krawędzi, wiążąc ledwo koniec z końcem! Epatowanie się tym, że w Polsce prxzybyło500 tys aut jest starym komuszym argumentem! Auto można już kupić za1,5 - 2,5 tys złotych