Prawo wodne: Samorządowcy jednym głosem przeciw podwyżkom cen wody

• Planowane drastyczne podwyżki cen wody nie znajdują uzasadnienia ekonomicznego, bowiem już aktualny poziom ceny wody wystarcza na pokrycie kosztów jej dostawy – piszą samorządy zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych (OPOS) o planowanych zmianach w Prawie wodnym.
• Zwiększenie opłat służy tylko i wyłącznie, jako forma uzyskania dodatkowego źródła dochodu Skarbu Państwa – dodają.
Prawo wodne: Samorządowcy jednym głosem przeciw podwyżkom cen wody
Konsekwencją zmian może być drastyczny wzrost opłat za wodę (fot.fotolia)

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wyraża głębokie zaniepokojenie planowanymi zmianami dotyczącymi podwyżek opłat za korzystanie ze środowiska, a w szczególności opłat za pobór wody przewidzianymi w przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska  projekcie ustawy Prawo wodne (z dnia 23 czerwca 2016 r.), nad którym trwają aktualnie prace.

Czytaj też: Spółki wodociągowe już zapowiadają podwyżki. Czy słusznie?

Autorzy stanowiska uważają, że konsekwencją zmian może być drastyczny wzrost opłat za wodę.
Zdaniem samorządowców zmiany w ustawie zdecydowanie negatywnie wpłyną na kondycję finansową wszystkich grup odbiorców wody począwszy od przemysłu, poprzez usługi, obiekty użyteczności publicznej do gospodarstw domowych.

- Zwracamy też uwagę, że taka sytuacja wpłynie bardzo niekorzystnie na wszystkie przedsiębiorstwa realizujące zadania własne gminy w obszarze zbiorowego zaopatrzenia w wodę – piszą przedstawiciele samorządowych organizacji.

Społeczeństwo nie udźwignie takich podwyżek

Zdaniem członków OPOS-u analiza porównawcza podstaw prawnych dokumentu wskazuje na jednoznaczny zamiar wprowadzenia znaczących podwyżek opłat środowiskowych, w tym przede wszystkim opłat za pobór wody.

- Poza nominalnym zwiększeniem stawek opłat, projekt ustawy wprowadza również szereg modyfikacji ich wyliczania, w tym poprzez stosowanie stawek progresywnych, zwiększających poziom opłaty wraz z ilością pobranej wody. W szczególności obserwuje się znaczący wzrost opłat za pobór wody wykorzystywanej do zaopatrzenia ludności – napisano w stanowisku.

Zdaniem samorządowców wzrost opłat może więc osiągnąć horrendalny pułap.

- Przykładowo na podstawie danych pochodzących z gmin z terenu województwa lubuskiego po wejściu w życie projektowanej ustawy prognozuje się, że cena wody w tym regionie wzrośnie od 4,3 proc. do nawet powyżej 40 proc., natomiast wyliczony dla miasta Częstochowy wzrost opłat za dostawę wody pitnej dla mieszkańców wyniesie ok. 18% (przykładowo dla gospodarstwa domowego, składającego się z 4 osób opłata ta rocznie zwiększy się o ok. 120 zł). Będą to tylko koszty wody, które zostaną powiększone o wszelkie pozostałe, wtórne skutki wzrostu tej ceny – czytamy.

Zdaniem OPOS takie podwyżki zdecydowanie przekraczają próg akceptowalności społecznej i będą szczególnie dotkliwie odczuwalne przez rodzinny najuboższe, gdzie rachunek za wodę okaże się jednym z większych obciążeń budżetu domowego.

Samorządy apelują o zmiany w projekcie

- W naszej ocenie tak drastyczna podwyżka nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego, bowiem już aktualny poziom ceny wody wystarcza na pokrycie kosztów jej dostawy. Tym samym zwiększenie opłat służy tylko i wyłącznie, jako forma uzyskania dodatkowego źródła dochodu Skarbu Państwa – dodają.

Zdaniem OPOS fatalne skutki finansowe przyniesie ustawa również zakładom funkcjonującym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych - może to spowodować zagrożenie likwidacją podmiotów tam już funkcjonujących i ryzyko, iż przedsiębiorcy będą poszukiwali lokalizacji dla swojej działalności gospodarczej poza granicami kraju.

Nowelizacja ta będzie również niosła poważne skutki dla samorządów terytorialnych w zakresie kosztów dostawy wody dla jednostek gminnych, które wydatnie wzrosną.

- Apelujemy zatem o przyjęcie w procesie legislacyjnym zmian, które wyeliminują te szkodliwe propozycje przepisów, które, gdyby zostały przyjęte, wywołałyby drastyczne podwyżki cen wody dla mieszkańców i przedsiębiorstw – kończą swój apel samorządowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Już za wodę na rodzinę 3-osbową płacę 350 zł/ 2 m-ce. Nigdy się nie nażrą.

zx, 2016-10-12 18:52:07 odpowiedz

Woda = podstawowe źródło życia powinna być bezpłatna.

oleś_ka, 2016-09-26 19:28:17 odpowiedz

Podwyższcie a zrobimy Wam taką łaźnię, że w końcu ktoś w tym kraju zrozumie, iż większość ludzi żyje na krawędzi, wiążąc ledwo koniec z końcem! Epatowanie się tym, że w Polsce prxzybyło500 tys aut jest starym komuszym argumentem! Auto można już kupić za1,5 - 2,5 tys złotych

glaertes1, 2016-09-26 14:39:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE