PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawo wodne. Wnioski taryfowe do 12 marca, przedsiębiorstwa zdążą?

 • pt    31 stycznia 2018 - 08:40
Prawo wodne. Wnioski taryfowe do 12 marca, przedsiębiorstwa zdążą?
Do 12 marca przedsiębiorstwa wodociągowe mają przekazać do PGW Wody Polski wnioski taryfowe (fot.shutterstock)

Termin opracowania i przekazania regulatorowi prawie 3 tys. wniosków taryfowych to 12 marca. - Czas nagli a pytania i wątpliwości się mnożą. Dzisiaj ich rozwiązania oraz jednoznacznej interpretacji oczekujemy od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – pisze Izba Gospodarki Wodociągi Polskie.
 • Do 12 marca przedsiębiorstwa wodociągowe mają przekazać do PGW Wody Polski wnioski taryfowe.
 • Wodociągowcy podkreślają jednak, że nowe przepisy są chaotyczne i niejasne.
 • Nowe Prawo wodne obowiązuje od 1 stycznie. Tego dnia rozpoczęło działanie Państwowe Gospodarstwo Wodne.

Zbliża się dzień 12 marca 2018 r. - data przekazania centralnemu regulatorowi PGW Wody Polskie wniosków taryfowych.

Czytaj też: W Wodach Polskich narasta niepokój wśród pracowników. Związkowcy: sytuacja jest dramatyczna

W związku z licznymi wątpliwościami branży, jakie rodzi rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (rozporządzenie taryfowe), prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Dorota Jakuta wystosowała do Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pismo, w którym zwraca się z apelem o wysłuchanie głosu branży wodociągowo-kanalizacyjnej i rozwianie wątpliwości oraz licznych niejasności, które budzi opracowanie wniosków taryfowych.

Uchwalone przepisy są bardzo obszerne (nowe Prawo wodne to 570 artykułów), wprowadzają nowe pojęcia i konstrukcje prawne, istotnie modyfikują istniejące rozwiązania. Ilość zmian jest tak duże, że ich interpretowanie przy braku orzecznictwa, praktyki czy chociażby zbliżonych rozwiązań w zbliżonych sferach działalności stanowi dla branży wielkie ograniczenie i wyzwanie.

Dorota Jakuta podkreśla, że zmiany toczą się w ekspresowym tempie, przypomina także, że Izba skierowała do Ministerstwa Środowiska i Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (obecnie PGW Wody Polskie), ale na wiele z nich wodociągowcy nie otrzymali odpowiedzi.

- Stąd ogromne nadzieje wiązaliśmy z rozporządzeniem taryfowym – czytamy w piśmie. – Niestety, tak bezładnie opracowanego aktu prawnego w ciągu 25 lat działalności Izby jeszcze nie było.

Wodociągowcy wyliczają wady projektu i zwracają się do Ministra aby wziął ich głos pod uwagę. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Misiu, 2018-02-01 16:53:13

  Bałagan i tyle, nikt nic nie wie. Zasady funkcjonowania się zmieniają, niby jest ustawa ale reszta dokumentów jest tworzona po omacku, powstał twór który ma zarabia, chce zarabiać ale nikt nie wie jak to ogarnąć.. Porażka!