PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawo zamowień: Kto wygrał walkę o in-house? Zadowolonych nie widać

 • Piotr Toborek    27 czerwca 2016 - 07:23
Prawo zamowień: Kto wygrał walkę o in-house? Zadowolonych nie widać
Samorządy zapowiadają walkę o pełny in-house w gospodarce odpadami (fot.mat.prasowe)

• Przyjęcie przez Sejm w Prawie zamówień publicznych poprawki wyłączającej tereny niezamieszkałe spod zamówień in-house w gospodarce odpadami spowodowało wielkie niezadowolenie samorządów.
• Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, podkreśla jednak, że ten spór ma znaczenie wtórne.
• Zdecydowanie ważniejsze znaczenie będzie miała wywołana właśnie debata publiczna o kształt i organizację szeroko rozumianego rynku usług publicznych w Polsce – mówi prezes PIGO.
Wszystkie organizacje samorządowe protestują przeciwko zmianom wprowadzonym w Senacie i zaakceptowanym przez posłów. Samorządy zapowiadają walkę o pełny in-house w gospodarce odpadami. Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza mówił nam:

– Ta poprawka dotycząca terenów niezagospodarowanych jest fatalna. Wydawało mi się, że ci politycy, którzy w tej chwili decydują, rozumieją ten problem. Szczególnie, że PiS, będąc w opozycji, nas popierał.

Jak dodawał, prace nad tą ustawą trwały bardzo długo, a poprawkę wprowadzono w ostatniej chwili, nie dając czasu na dyskusję.

– Sejm tej kadencji procedował nad nią przez wiele miesięcy, poruszano wszelkie możliwe problemy, ale ja nie zauważyłem, żeby choć raz ktoś, gdzieś wspomniał o takiej zmianie. Nie, w ostatniej chwili pojawiła się poprawka, co wyklucza możliwość jakiejkolwiek dyskusji, przedstawienia argumentów.

Problem monopoli

Nieco inaczej na tę sprawę patrzy Tomasz Styś, ekspert Instytutu Sobieskiego:

– Problem tworzenia się potencjalnych monopoli na lokalnych rynkach odbioru odpadów – tym razem samorządowych – był podnoszony publicznie przez branżę zarówno przez rozpoczęciem, jak i w toku procesu legislacyjnego.

Zdaniem Tomasza Stysia, nie musi to być wcale wydumany problem. – Wygląda na to, że poprawka senacka była próbą wyjścia naprzeciw tym obawom – dodaje.

Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, mówi z kolei:

– Nie zgadzam się z supozycją Pana Prezydenta Brejzy, jakoby wniosek ten został zgłoszony z zaskoczenia dopiero w Senacie. Był on zgłaszany przez przedsiębiorców znacznie wcześniej i dyskutowany w czasie prac w sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, rozpatrującej projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych.

Prezes PIGO przypomina także, że obowiązujące przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakładają, że tzw. nieruchomości niezamieszkane, co do zasady, są obecnie obsługiwane na zasadach wolnorynkowych przez konkurujące ze sobą firmy prywatne i gminne.

Gmina może, przyjmując specjalną uchwałę, zobowiązać właścicieli tych nieruchomości do płacenia tzw. podatku śmieciowego na rzecz gminy i korzystania wyłącznie z usług firmy wybranej przez gminę w postępowaniu przetargowym.

– Takie rozwiązanie zostało przyjęte zarówno przez samorządy jak i niemal jednogłośnie przez Sejm w nowelizacji ustawy czystościowej z 2011 r. (tzw. rewolucja śmieciowa), a obecna nowelizacja przepisów nic w tym zakresie nie zmienia – podkreśla prezes Matlak.

Jak mówi prezes, w trakcie prac legislacyjnych PIGO zgłaszała propozycje doprecyzowania tych przepisów w sposób zapobiegający nadużywaniu przez gminy zleceń in-house i przywracaniu monopolu spółek gminnych na tych rynkach, na których konkurują z nimi spółki prywatne.

– Niestety, od samego początku samorządy lobbowały rozwiązania korzystne wyłącznie dla własnych spółek, ignorując zupełnie postulaty przedsiębiorców. Mogę jednak zapewnić, że PIGO nie zgłaszało wniosków w zakresie, budzącego tyle kontrowersji, wyłączenia z in-house nieruchomości niezamieszkanych – mówi Dariusz Matlak i dodaje:

– Przyznam więc, że jestem nieco zaskoczony takim oburzeniem i frontalną krytyką ze strony samorządowców rozwiązań, które zostały przecież jednogłośnie przyjęte przez Senat, a w Sejmie za odrzuceniem poprawki senackiej wyłączającej nieruchomości niezamieszkane z zamówień in-house głosowało zaledwie 18 posłów, reprezentujących w większości PSL.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • Whistleblower, 2016-07-07 15:29:08

  Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci których beneficjentem będą zagraniczne firmy wywożące zyski tworzone z comiesięcznych opłat polskich rodzin za śmieci… Tylko pożyteczni dla śmieciowych baronów i...dioci typu w.potega@neostrada.pl jeszcze tego nie rozumieją dlaczego w innych krajach UE od zawsze jest „naturalny gminny monopol” który zapobiega temu aby środki z comiesięcznych opłat rodzin trafiały do innych krajów aby wspierać ich rynki pracy i rynki finansowe… Taki był zapisany scenariusz w ustawie śmieciowej z 2011 roku przekształcania zakładów municypalnych w kamieni kupę – a 22 czerwca br. senacką wrzutką o „posesjach niezamieszkałych” (aby zneutralizować efekt „in house” w tych gminach które jakimś cudem ocaliły swoje firmy śmieciowe) - swą siłę ponownie zademonstrowały „brudne pieniądze” a tłumaczenie, że ta wrzutka to troska o „małe polskie firmy śmieciowe” to po prostu rżnięcie głupa pożytecznych idiotów albo tych co chcą kontynuacji przekształcenia pozostałych zakładów municypalnych non profit w kamieni kupę ...  rozwiń
 • z komunalki, 2016-07-07 12:02:12

  Do w.potega@neostrada.pl: konkurencja tak, ale na uczciwych zasadach. Niech prywatni przestrzegają polskie prawo, zatrudniają ludzi na umowy o pracę, płacą podatki, ZUS itp, niech CAŁE wynagrodzenie przechodzi przez listy płac i jest ozusowane i opodatkowane.Niech prywatne firmy z daleka wnoszą tyle... samo opłat czy podatków na rzecz gminy czy miasta i ich mieszkańców, ile wnoszą firmy lokalne itp. To jest uczciwa konkurencja , bo inaczej to jest zwykłe pie.....nie!.  rozwiń
 • Karuzela karuzela, 2016-07-06 21:15:14

  Walkę o in house wygrali aferzyści spod znaku "lub czasopisma" którzy udowodnili, że jak to określił swego czasu prezes Kaczyński - korupcja jest arcyplagą naszego życia publicznego... Taka jest siła brudnych pieniędzy...